Irackie media nazywają papieża „człowiekiem Boga”, który w ich ojczyźnie stał się pielgrzymem braterstwa. Podkreślają jednocześnie, że po latach konfliktów Franciszek ukazał prawdziwe oblicze tego kraju, a jest nim właśnie wielowiekowe braterstwo. Właśnie te komentarze zauważa chaldejski ordynariusz Mosulu, który wierzy, że papieska wizyta dodała ludziom odwagi do budowania lepszej przyszłości.
W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Michaeel Najeeb mówi, że Irakijczycy są zauroczeni tym, że Franciszek nie skupił się jedynie na materialnej odbudowie kraju, ale wiele mówił o konieczności odbudowy więzi i ludzkich serc.
Papież umocnił naszą nadzieję i pokazał, że jedność wśród Irakijczyków jest możliwa
– podkreśla hierarcha.
Sercem tej wizyty był Mosul. Ojciec Święty był poruszony widząc to prawie totalne zniszczenie prawobrzeżnej części miasta, gdzie 90 proc. domów, kościołów i meczetów leży w gruzach. Przemawiało do niego to wciąż nieuprzątnięte miejsce, w którym się z nami modlił wśród pozostałości po czterech kościołach różnych obrządków. Jeden z nich miał 1300 lat. Było to niezwykle symboliczne spotkanie. Pod krzyżem spalonym przez islamistów wyraziliśmy wolę budowania wspólnej przyszłości, pragną tego zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie Mosulu. Papież był bardzo poruszony, w jego oczach widziałem łzy. Najważniejsze przesłanie jakie popłynęło do Irakijczyków, a przez nich do całego świata – jesteście braćmi. Braterstwo nie zna granic, nie zależy od kultury, koloru skóry, religii. Jesteśmy braćmi, braćmi w człowieczeństwie.
– mówi papieskiej rozgłośni abp Najeeb.
Czytaj także:
- Franciszek w Iraku (synteza KAI)
- Papież: w Iraku słyszałem głosy cierpienia, ale także nadziei
- Kościół w Iraku żyje! - papieska Msza w Irbilu
- Papież na ruinach Mosulu
- Papież w katedrze chaldejskiej: żyjąc Błogosławieństwami zmieniamy świat
- Franciszek spotkał się z Ajatollahem Al-Sistanim
- Papież: My, ludzie wierzący nie możemy milczeć, gdy terroryzm nadużywa religii!
- W Ur trudno było powstrzymać łzy, wielkie emocje i skupienie
- W ojczyźnie Abrahama (artykuł ks. Henryka Zielińskiego)
- Franciszek: jesteśmy dziećmi jednego Boga