16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzej Królowie na Pradze

Ocena: 0
410

Uroczystą Mszą świętą w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na stołecznym Bródnie zainaugurowano Orszak Trzech Króli w diecezji warszawsko-praskiej. W kolorowym pochodzie przy akompaniamencie muzyki i śpiewie kolęd przeszło ulicami dzielnicy ponad 3 tys. wiernych. W tym roku przyświecało im hasło: "Pokój i dobro".

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W czasie liturgii ks. infułat Lucjan Święszkowski podkreślił, że Chrystus przyszedł do każdego człowieka.

– Jego narodzenie i ukazanie się światu pokazuje nam uniwersalizm dostępu do łaski a więc i do zbawienia. Mogą jej doświadczyć już nie tylko potomkowie Abrahama według krwi, ale wszyscy którzy tak jak On zaufali Bogu i gotowi są na każdą ofiarę. Jedynym kryterium stała się zatem wiara – tłumaczył kaznodzieja.

Podkreślił, że wiara chrześcijanina jest wiarą w osobę Jezusa Chrystusa, który będąc Synem Bożym przyszedł na ten świat równy nam w człowieczeństwie, a nie wiarą księgi, a więc nie opiera się na rozważaniach czy dyskusjach.

Zaznaczył, że chrześcijanin nie dzieli ludzi na swoich i obcych, na wiernych i niewiernych. Dla niego drugi człowiek jest przede wszystkim bratem – przypomniał kaznodzieja. Podkreślił jednocześnie, że sprawdzianem autentyczności wiary jest przykazanie miłości bliźniego. – Jeśli jesteśmy zdolni miłować naszych nieprzyjaciół wówczas jesteśmy zdolni miłować każdego człowieka.

Na zakończenie liturgii ks. infułat podziękował wiernym za modlitwę w intencji ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, abp. Henryka Hosera SAC. Poinformował jednocześnie, że powoli wraca on do zdrowia.

Po liturgii ulicami warszawskiego Bródna przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Ok. 3 tys. wiernych w radosnej atmosferze udało się do Parku Bródnowskiego, gdzie stała żywa stajenka, dając wyraz swojej wiary i kultywując staropolską tradycję kolędowania. Towarzyszyły im orszaki dziecięce – czerwony symbolizujący – Europę, niebieski – Afrykę i zielony – Azję, łącznie ponad 300 dzieci oraz 200 opiekunów. Na całej trasie prezentowano sceny biblijne.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

" Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie "

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 2, 1-15a; Ps 69; Mt 11, 20-24
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -