20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzej Królowie na Pradze

Ocena: 0
427

Uroczystą Mszą świętą w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na stołecznym Bródnie zainaugurowano Orszak Trzech Króli w diecezji warszawsko-praskiej. W kolorowym pochodzie przy akompaniamencie muzyki i śpiewie kolęd przeszło ulicami dzielnicy ponad 3 tys. wiernych. W tym roku przyświecało im hasło: "Pokój i dobro".

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W czasie liturgii ks. infułat Lucjan Święszkowski podkreślił, że Chrystus przyszedł do każdego człowieka.

– Jego narodzenie i ukazanie się światu pokazuje nam uniwersalizm dostępu do łaski a więc i do zbawienia. Mogą jej doświadczyć już nie tylko potomkowie Abrahama według krwi, ale wszyscy którzy tak jak On zaufali Bogu i gotowi są na każdą ofiarę. Jedynym kryterium stała się zatem wiara – tłumaczył kaznodzieja.

Podkreślił, że wiara chrześcijanina jest wiarą w osobę Jezusa Chrystusa, który będąc Synem Bożym przyszedł na ten świat równy nam w człowieczeństwie, a nie wiarą księgi, a więc nie opiera się na rozważaniach czy dyskusjach.

Zaznaczył, że chrześcijanin nie dzieli ludzi na swoich i obcych, na wiernych i niewiernych. Dla niego drugi człowiek jest przede wszystkim bratem – przypomniał kaznodzieja. Podkreślił jednocześnie, że sprawdzianem autentyczności wiary jest przykazanie miłości bliźniego. – Jeśli jesteśmy zdolni miłować naszych nieprzyjaciół wówczas jesteśmy zdolni miłować każdego człowieka.

Na zakończenie liturgii ks. infułat podziękował wiernym za modlitwę w intencji ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, abp. Henryka Hosera SAC. Poinformował jednocześnie, że powoli wraca on do zdrowia.

Po liturgii ulicami warszawskiego Bródna przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Ok. 3 tys. wiernych w radosnej atmosferze udało się do Parku Bródnowskiego, gdzie stała żywa stajenka, dając wyraz swojej wiary i kultywując staropolską tradycję kolędowania. Towarzyszyły im orszaki dziecięce – czerwony symbolizujący – Europę, niebieski – Afrykę i zielony – Azję, łącznie ponad 300 dzieci oraz 200 opiekunów. Na całej trasie prezentowano sceny biblijne.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -