19 października
sobota
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Orzeł Biały pośmiertnie

Ocena: 0
1606

Wśród 25 osób, którym prezydent Andrzej Duda w roku stulecia odzyskania niepodległości nadał pośmiertnie Order Orła Białego, jest czterech duchownych różnych wyznań.

Najwyższe polskie odznaczenie zostało przyznane abp. Antoniemu Baraniakowi (1904-1977), o którym w ostatnich miesiącach kilkakrotnie pisaliśmy na łamach „Idziemy”. Był salezjaninem; jeszcze przed II wojną światową odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1933 r. został kapelanem i sekretarzem kard. Augusta Hlonda. Z nim dzielił wojenne losy podczas okupacji hitlerowskiej. Po śmierci kard. Hlonda został sekretarzem abp. Stefana Wyszyńskiego, a w 1951 r. konsekrowano go na biskupa pomocniczego w Gnieźnie. Kiedy w 1953 r. prymas Wyszyński został internowany, bp Baraniak trafił do więzienia na Rakowieckiej w Warszawie. Tu torturami próbowano skłonić go do złożenia zeznań, które – w przygotowywanym procesie – mogłyby obciążyć prymasa. Najprawdopodobniej to dzięki jego zdecydowanej postawie ostatecznie odstąpiono od zorganizowania prymasowi pokazowego procesu. Po uwolnieniu abp Baraniak został metropolitą poznańskim. Brał udział w Soborze Watykańskim II. Do końca życia zmagał się z problemami zdrowotnymi powstałymi wskutek tortur.

Order Orła Białego otrzymał też bp Juliusz Bursche (1862-1942), zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, podczas II wojny światowej zamęczony przez Niemców w bunkrze więzienia Moabit w Berlinie. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (676), 23 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi,
przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych

Dziś w Kościele:
sobota XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,13.16-18; Ps 105; Łk 12,8-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -