29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Osiemset lat dominikanów

Ocena: 0
2048

Pierwszych braci św. Dominik rozesłał 15 sierpnia 1217 roku z Prouille. Co będziemy robić w Paryżu, Bolonii czy Rzymie? – pytali.

– Będziecie głosić, studiować i zakładać klasztory – odpowiadał założyciel. Papież Honoriusz III zatwierdził Zakon Braci Kaznodziejów 22 grudnia 1216 roku. Dominikanie rozpoczynają właśnie obchody osiemsetlecia istnienia. Na całym świecie jest ich dziś 6 tysięcy. W Polsce istnieje 20 klasztorów dominikańskich. Najstarszy i największy z nich – w Krakowie – został założony jeszcze przez św. Jacka Odrowąża. W naszym kraju zakon liczy 450 braci.

Święty Dominik ujrzał na modlitwie apostołów: świętych Piotra i Pawła. Od Piotra otrzymał laskę wędrownego kaznodziei, Paweł podał mu księgę Ewangelii. Usłyszał także słowa: „Idź i głoś, po to zostałeś posłany”. To pod wpływem tego widzenia Dominik powołał swych braci, by na całym świecie głosili imię Chrystusa.

Jego dewizą było mówić nieustannie z Bogiem lub o Bogu. Realizując ten charyzmat, ubodzy kaznodzieje pieszo, z Pismem Świętym w ręce przemierzali świat. Przez pierwsze sto lat założyli sześćset klasztorów. Pierwsi Polacy wstąpili do zakonu w Rzymie jeszcze za życia św. Dominika, wśród nich św. Jacek i bł. Czesław. Po powrocie do ojczyzny utworzyli wspólnoty w najważniejszych miastach Polski: w Krakowie, Sandomierzu, Oświęcimiu, Gdańsku, Poznaniu, Płocku, Przemyślu oraz – jeszcze w XIII w. – we Lwowie i we Wrocławiu.

„Głosić wszystkim, zawsze, wszędzie i na wszystkie możliwe sposoby” – to wezwanie kształtowało duchowość dominikańską na przełomie wieków, buduje ją także dziś. „Jednym z ważniejszych tematów, jakie podejmujemy obecnie, powinno być przyglądanie się znakom naszych czasów i próba zrozumienia potrzeb i wyzwań, przed jakimi staje dzisiaj charyzmat właściwy naszemu Zakonowi” – podkreślił ojciec Bruno Cadoré OP, generał zakonu, w liście do współbraci na początek obchodów jubileuszu.

Rodzina dominikańska celebrowała uroczystość otwarcia Roku Jubileuszowego 7 listopada. Hasło osiemsetlecia brzmi: „Posłani, by głosić Ewangelię”.

– Przesłanie jubileuszu jest proste – tłumaczy o. Andrzej Kuśmierski OP, koordynator obchodów – ma to być czas odnowy, współczesnego powrotu do charyzmatu św. Dominika, nasza dzisiejsza odpowiedź. Święty Dominik odpowiedział na wezwania Kościoła i my też mamy na nie odpowiedzieć.

– W każdym pokoleniu wezwani jesteśmy do tego, by zawsze na nowo odsłaniać dobroć Boga. Tworzenie i wytyczanie nowych szlaków, dialog ze współczesną kulturą, z inną wrażliwością i otwarcie na nieznane są dla nas możliwością do dania świadectwa Jego dobroci – podkreśla.

Nadchodzi czas świętowania, dziękczynienia, wspomnień, organizacji akcji i promocji. Najważniejsze jest jednak życie pasją św. Dominika, co oznacza po prostu radość bycia chrześcijaninem, bycia blisko Boga i ludzi, życia Ewangelią – tłumaczą bracia. Tą radością za przykładem swojego założyciela dominikanie od wieków dzielą się z innymi.

Beczka w Krakowie, Studnia i Freta w Warszawie, Kamienica w Łodzi, Górka w Gdańsku i wiele innych – to dominikańskie duszpasterstwa akademickie. Są priorytetem Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce. Młodzi ludzie ze wszystkich uczelni, o różnych talentach i zainteresowaniach, tworzą jedną wspólnotę. Przy wejściu do warszawskiego duszpasterstwa Studnia widnieje napis „Szukaj głębiej!”. – Poszukiwanie Boga w otaczającym nas świecie i drugim człowieku to właśnie jest ta jednocząca siła – tłumaczą studenci – nauka otwarcia się na drugiego człowieka i niepowtarzalne doświadczenie wspólnoty Kościoła.

Dwudziestki na Służewie – niedzielne Msze Święte akademickie – co tydzień gromadzą setki osób. – Każdy jest inny, jednoczy nas wspólna modlitwa – przyznają młodzi ze Studni. Jubileusz Zakonu Kaznodziejskiego to w dużej mierze ich święto – charyzmat św. Dominika jest kuźnią ich osobowości. Stąd takie inicjatywy, jak ta proponowana przez krakowskie duszpasterstwo Beczka: dominikańskie kino pod postacią festiwalu filmowego „Slavangard”, gdzie zmierzą się młode talenty z dominikańskich duszpasterstw.

Ważnym sposobem głoszenia Ewangelii jest także działalność wydawnicza polskich dominikanów. Od ponad 30 lat istnieje wydawnictwo „W drodze” oraz miesięcznik o tym samym tytule.

– Mamy już 800 lat, ale przed nami cała przyszłość i nieskończony głód Boga w ludzkich sercach – podsumowuje o. Andrzej Kuśmierski OP.

Weronika Polkowska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 46 (529), 15 listopada 2015 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter