2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwartość i solidarność względem cudzoziemca są dla chrześcijanina moralną powinnością

Ocena: 0.2
150

Otwartość i solidarność względem cudzoziemca nie są dla chrześcijanina wyłącznie odruchem humanitarnym, lecz nade wszystko praktykowaniem religijnych nakazów, stają się moralną powinnością – czytamy w Komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek z okazji 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Będzie on obchodzony w Kościele w najbliższą niedzielę, 25 września, pod hasłem „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”.

Fot. KEP

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, w komunikacie przed Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy w Kościele podkreśla, że sytuacja przybywających migrantów i uchodźców „otwiera coraz wyraźniej perspektywę tworzenia wspólnej przyszłości w Polsce”.

Aktualny jest zatem apel o humanitarne traktowanie wszystkich poszukujących w Polsce schronienia i lepszego życia, niezależnie od ich statusu, narodowości czy miejsca przekraczania polskiej granicy. Ich godność nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakiekolwiek prawo 

– czytamy w komunikacie.

Członkowie Rady wyrażają też wdzięczność tym, którzy nie ustają w niesieniu pomocy uchodźcom. „Staliśmy się świadkami cudu rozmnożenia naszego polskiego chleba” – piszą. Dziękują Caritas Polska, parafiom, organizacjom społecznym, lokalnym społecznościom i wszystkim ludziom dobrej woli. „Żaden bezinteresowny gest i okazane wsparcie nie będą przez Boga zapomniane” – piszą.

Jednocześnie podkreślają, jak ważne jest, „aby troska o uchodźców i migrantów nabrała charakteru systemowego”. Zwracają uwagę na potrzebę współdziałania instytucji państwowych, samorządowych i organizacji pozarządowych oraz parafii, a także podjęcia trudu „mądrego procesu integracji przybyszów we »wspólnym domu«”.

Roztropnie zaplanowana integracja pozwala także oczekiwać od przybyszów, aby odnosili się w sposób otwarty i pozytywny do społeczeństwa, które ich przyjmuje, przestrzegali jego porządku, legalności i bezpieczeństwa społecznego 

– czytamy w komunikacie.

Członkowie Rady podkreślają wielką rolę, jaką odgrywa parafia w towarzyszeniu uchodźcom i migrantom. Wymieniają tu m.in. podejmowane w nich inicjatywy organizowania kursów języka polskiego i znajomości polskiej kultury, adaptacji starych lub budowy nowych mieszkań chronionych, klubów integracji i centrów pomocy cudzoziemcom. Piszą też o wsparciu ukraińskich rodzin w opiece nad dziećmi i w ich edukacji na poziomie szkoły i poza nią. Zachęcają duszpasterzy aby wraz ze swoimi parafianami „starali się czynić z parafii prawdziwe szkoły gościnności”.

Zwracają też uwagę m.in. na kwestie dotyczące wynagrodzenia za pracę cudzoziemców.

Nic nie może usprawiedliwić praktyki, gdy pracodawcy, wykorzystując trudne położenie przybyszów, mierzą wartość ich pracy gorszą miarą niż rodzimych pracowników 

– piszą. Dodają, że „w formowaniu postaw względem uchodźców i imigrantów nie do przecenienia rolę odgrywają media. Mogą one współtworzyć kulturę solidarności, ale też kreować uprzedzenia i podsycać atmosferę zagrożenia”.

Pobudzanie niechęci i wrogości względem znajdujących się w trudnym położeniu przybyszów jest działaniem szczególnie niegodziwym 

– piszą.

Na zakończenie komunikatu członkowie Rady zapewniają uchodźców i migrantów  o pełnej solidarności, życzliwości i otwartości na ich potrzeby. Apelują też do wiernych o modlitwę o pokój, sprawiedliwość społeczną i ustanie przyczyn przymusowych migracji.

 

Pełny tekst komunikatu:

Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

z okazji 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele (25.09.2022)

W ostatnim czasie na wiele sposobów towarzyszymy przybywającym do naszego kraju uchodźcom, których horror wojny w Ukrainie zmusił do opuszczenia własnych domów. Niosą oni z sobą doświadczenia śmierci bliskich i okrucieństwa niszczących nie tylko domy, ale także życiowe plany i marzenia. Równocześnie do naszego kraju ciągle przybywają poszukujący poprawy swojej sytuacji bytowej migranci, z których pracy korzystamy. W takiej sytuacji nadzwyczaj aktualnie brzmi proponowane przez papieża Franciszka hasło tegorocznego Orędzia na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”. Sytuacja przybywających migrantów i uchodźców otwiera coraz wyraźniej perspektywę tworzenia wspólnej przyszłości w Polsce.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter