29 listopada
środa
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pakistan: sąd zmienił nazwę chrześcijan

Ocena: 0
165

Chrześcijanie z Pakistanie cieszą się z niedawnej decyzji tamtejszego sądu najwyższego będącej ważnym gestem w stronę uznania tej mniejszości religijnej.

Fot. Pixabay - CC0

Mowa o orzeczeniu, na mocy którego zmieniono nazwę chrześcijan w dokumentach – odtąd zamiast być nazywanymi esai (lub isai), będą nazywani masihi. Dotąd używany termin był bowiem nacechowany pogardą, co miało korzenie w podziałach kastowych jeszcze z czasów kolonialnych.

Słowo „esai” pochodzi z języka urdu od arabskiego „Isa”, które oznacza w Koranie Jezusa. Choć więc sama etymologia jest bliska chrześcijaństwu, to jednak słowa „esai” używano w czasach kolonialnych wobec ludzi sprzątających ulice i wykonujących inne zawody związane z najniższymi kastami. Nowe słowo „masihi” dosłownie znaczy „należący do Chrystusa” i jest akceptowane przez chrześcijan jako nazwa neutralna.

Choć zmiana mogłaby się wydawać błaha, gdyż dotyczy tylko słów, to jednak dotyka trudnego tematu wielowiekowej dyskryminacji. Echa systemu kastowego wybrzmiewają bowiem do dzisiaj. Przykładowo, do stycznia 2021 r. publiczne instytucje, ogłaszając w gazetach nabór na sprzątaczy, często otwarcie pisały, że jest to oferta dla nie-muzułman. Powiązanie chrześcijaństwa z niskimi kastami nastąpiło w II. poł. XIX w., gdy liczni dalici z prowincji Pendżab przyjęli Dobrą Nowinę. Mimo powstania nowoczesnego państwa pakistańskiego ci ludzie najczęściej wciąż żyli w ubóstwie i odosobnieniu od reszty społeczeństwa. Nie mając dostępu do edukacji, z pokolenia na pokolenia przekazywali sobie prace służebne.

Dzisiaj widać oznaki poprawy sytuacji chrześcijan, znacznie spadł wśród nich choćby analfabetyzm. Jednak, jak podaje agencja Fides, wciąż mniej niż jedna trzecia chrześcijan kontynuuje nauczanie po szkole podstawowej. Ponadto nadal doświadczają dyskryminacji i, jak pokazują zamieszki w Jaranwali z sierpnia tego roku, mogą także paść ofiarą tumultów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter