29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięci księży - ofiar wojny

Ocena: 0
3496

Dwudniowe uroczystości upamiętniające 75. rocznicę uwięzienia 6 października 1941 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim księży diecezji łódzkiej, częstochowskiej, włocławskiej i archidiecezji poznańskiej oraz wspólnot zakonnych odbyły się w Łodzi. Grupa 310 duchownych została 30 października 1941 r. wywieziona do KL Dachau.

Konferencję naukową „Niezłomni – wierni Bogu i Ojczyźnie” otworzył 30 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Konferencja wpisywała się w archidiecezjalne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski jako ich V stacja. Jej integralną część stanowi wystawa upamiętniająca łódzkich kapłanów – męczenników KL Dachau.

 

Chwała męczennikom

– W naszym stuleciu wrócili męczennicy – mówił abp Jędraszewski – a są to często męczennicy nieznani, jak gdyby nieznani żołnierze wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe, ich świadectwa nie powinny zostać w Kościele zapomniane. Trzeba, aby Kościoły lokalne, zbierając konieczną dokumentację, uczyniły wszystko dla zachowania pamięci o tych, którzy ponieśli męczeństwo – podkreślił metropolita łódzki.

Jako pierwszy, z wykładem „Męczennicy w polskich dziejach”, wystąpił prof. Jan Żaryn. Wskazał, jak ważna i istotna była męczeńska krew przelana z miłości do Chrystusa i Kościoła. Przypomniał dwa przykłady wielkich świętych patronów Polski: Wojciecha, misjonarza i męczennika, który przez swoją posługę wprowadził chrześcijaństwo na ziemie polskie, oraz Stanisława, biskupa krakowskiego, który miał odwagę wypomnieć królowi jego błędy życiowe. To właśnie na krwi wielkich świętych polskich powstała ojczyzna, która dziś może się cieszyć 1050. rocznicą chrześcijańskiej historii.

Wykład „Misterium iniquitatis: Motywy prześladowania duchowieństwa przez systemy totalitarne” przedstawił ks. prof. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. W wykładzie dokonał swoistego przeglądu działalności Kościoła w czasie prześladowań ze strony nazizmu i komunizmu.

O zamiarach hitlerowskich Niemiec wobec Polski i narodu polskiego w wykładzie „Intelligenzaktion – na ziemiach przyłączonych do III Rzeszy zamierzone niszczenie polskiej inteligencji i polskiego Kościoła (1939-1945)” – mówił ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Dr Anna Jagodzińska z IPN, dobrze znana czytelnikom „Idziemy”, przedstawiła wykład „Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim – miejsce martyrologii tysięcy Polaków i polskiego duchowieństwa”.

– Kiedy jako pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – mówiła dr Jagodzińska – już od dłuższego czasu zajmowałam się tematyką męczeństwa polskich kapłanów, postanowiłam zająć się tematem Konstantynowa Łódzkiego. Informacje na temat tego miejsca były szczątkowe. Niewiele było literatury, a temat był bardzo zaniedbany i w zasadzie nieporuszany przez nikogo. Pasjonujące było wydobycie z cienia historii wiadomości na ten temat i spotkania ze świadkami tamtego czasu, uchronienie od zapomnienia tego, co stanowi historię tamtych ludzi z tamtych dni, tak by mogli o niej dowiedzieć się współcześni – podkreśliła.

Na zakończenie konferencji swoim doświadczeniem pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim podzieliła się mgr Marianna Gryniak, która do obozu przybyła jako 13-letnia dziewczynka wraz ze swoim ojcem i rodzeństwem.

– Trudne i bolesne wspomnienia wypędzenia przez Niemców z rodzinnego domu, trudnych chwil wyjazdu do Łodzi, a następnie po tzw. segregacji do obozu w Konstantynowie zostały na zawsze – mówiła. Wspominała ze wzruszeniem brak ukochanej matki, cierpienie, ból, głodowe porcje żywnościowe. Opisała brak pomocy i perspektyw, choroby szerzące się w obozie i tęsknotę za życiem w wolności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter