29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięci księży - ofiar wojny

Ocena: 0
3497

Procesja przez miasto

W drugim dniu uroczystości księża uczestniczyli w dniu skupienia, modląc się o swoje uświęcenie. Modlitwie przewodniczył ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Skupienie rozpoczęło się liturgią godzin, po której bp Dajczak wygłosił konferencję ascetyczną.

Następnie kapłani przeszli w precesji przez centrum miasta do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, aby tam wziąć udział we Mszy Świętej dla upamiętnienia kapłanów męczenników obozu koncentracyjnego w Konstantynowie Łódzkim. Procesji przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. W liturgii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego wzięli udział arcybiskupi i biskupi z archidiecezji łódzkiej, częstochowskiej, poznańskiej i włocławskiej oraz licznie zgromadzeni księża diecezjalni i zakonni, a także wierni świeccy.

– Dziękujemy Bogu, że możemy dziś w tym miejscu przeżywać cząstkę martyrologium duchowieństwa polskiego, która łączy się z niezwykłym świadectwem krzyża – świadka tamtych chwil i tamtego czasu, kiedy kapłani uwiezieni w Konstantynowie i wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau modlili się przed nim, prosząc o łaskę wolności – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Abp Jędraszewski przypomniał wagę i znaczenie obchodów 75. rocznicy uwięzienia 301 polskich kapłanów w KL Konstantynów Łódzki. – Gromadzimy się wokół ołtarza, aby wielbić Boga w Jego męczennikach. Pragniemy dziękować Bogu za tych świadków wiary, dzięki którym możemy pogłębiać rozumienie kapłaństwa jako powołania do wiernej służby naszemu Panu i Mistrzowi. Błagamy też Boga o miłosierdzie dla ich katów i prześladowców. Na koniec pragniemy modlić się za naszą ojczyznę, aby budowała swoją przyszłość na pamięci o ludziach, którzy dla niej cierpieli i oddali swoje życie – podkreślił.

Abp Depo przypomniał zebranym, jak wielu kapłanów zostało uwięzionych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych i straconych w czasie II wojny światowej. –Diecezja łódzka straciła 36,8 proc. kapłanów, włocławska – 49,2 proc., archidiecezja poznańska – 31,15 proc. w stosunku do stanu przedwojennego. Diecezja częstochowska straciła 55 kapłanów. Liczby te są dramatycznym ostrzeżeniem, że każdorazowe odsunięcie Dekalogu przy jednoczesnym weryfikowaniu woli człowieka, a następnie absolutyzowaniu prawa stanowego przy równoczesnym prześladowaniu duchowieństwa, staje się faktycznym zagrożeniem dla cywilizacji ogólnoludzkiej, o ile nawet nie dla istnienia człowieka na ziemi – zaznaczył.

Na zakończenie liturgii abp Jędraszewski poświęcił znajdujący się przed świątynią pomnik kapłanów-męczenników z diecezji łódzkiej, częstochowskiej, włocławskiej i archidiecezji poznańskiej. Następnie uczestnicy liturgii, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia, przeszli w procesji przed budynek obozowy, gdzie został odsłonięty i poświęcony krzyż i nowe tablice informujące o miejscu męczeństwa Polaków.

ks. Paweł Kłys
fot. ks. Paweł Kłys

Idziemy nr 41 (575), 9 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter