18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięci twórcy oaz

Ocena: 0
1617

Od śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, 27 lutego minęło 30 lat. W związku z tym już 24 lutego Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą, jak nazywają go oazowicze, „Ojca Franciszka”. Podkreślono w niej m.in. „zasługi ks. Blachnickiego dla Narodu Polskiego oraz jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń”.

Uchwała była pierwszym punktem poświęconych ks. Blachnickiemu obchodów, które potrwają do końca roku, a organizuje je Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie wraz z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Obchody obejmują prelekcje, koncerty i różnego rodzaju prezentacje promujące postać i działalność ks. Franciszka, podejmujące zagadnienia związane z duchowością i etyką chrześcijańską, rodziną oraz katolicką nauką społeczną.

Kulminacją wydarzeń rocznicowych będzie 18 marca w Sali Kolumnowej Sejmu sympozjum „Ksiądz Franciszek Blachnicki – wychowawca ludzi wolnych”, po nim zaś, o godz. 18 w gmachu Ministerstwa Rozwoju, uroczysta gala „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”. W jej trakcie nastąpi m.in. wręczenie nagród i statuetek „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla ruchu oazowego w Polsce oraz realizującym program ks. Blachnickiego w świecie współczesnym. Przedstawiona zostanie także wizja nowego Centrum Ruchu Światło-Życie w mateczniku Ruchu na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem.

Niestety, w gali wezmą udział jedynie zaproszeni goście. Natomiast wciąż można zarejestrować udział w sympozjum za pośrednictwem strony: www.sympozjum.oaza.pl. Obchodom patronuje tygodnik „Idziemy”.

 

Program obchodów

Wystawa multimedialna poświęcona ks. Blachnickiemu prezentowana będzie najpierw w sejmie, a następnie w miastach związanych z życiem i działalnością Ojca Franciszka.

Spotkania Świadków Wolności – całodniowe pikniki rodzinne, poprzedzane Eucharystią pod przewodnictwem biskupów w kościołach katedralnych. Po nich prelekcje, świadectwa, wystąpienia zaproszonych gości, bloki tematyczne dotyczące m.in. rodziny, Kościoła, spraw społecznych itd., a wieczorami – nabożeństwa ewangelizacyjne i koncert muzyki chrześcijańskiej. Spotkania odbędą się kolejno: 24 czerwca w Tarnowskich Górach, 23 września w Warszawie – w ramach centralnych obchodów Narodowego Kongresu Apostolstwa Trzeźwości, 30 września w Katowicach – połączone z Ogólnopolską pielgrzymką Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, oraz 21 października na KUL w Lublinie. Szacuje się, że weźmie w nich udział 20-40 tys. osób.

Biegi Pamięci ks. Blachnickiego i inne wydarzenia sportowe promujące jego życie i dzieło oraz promocja Nowej Kultury, abstynencji i zdrowego stylu życia.

Pielgrzymki diecezjalne do miejsc związanych z życiem i działalnością ks. Blachnickiego, w tym 16 września pielgrzymka ogólnopolska do Katowic w 60. rocznicę powołania Krucjaty Wstrzemięźliwości.

Obchody zakończy w grudniu wielki koncert upamiętniający ks. Blachnickiego.

 

Sympozjum – program

„Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) – wychowawca wolnych ludzi”

Sobota, 18 marca, Sala Kolumnowa Sejmu RP

10.00-10.15 Otwarcie sympozjum – poseł Robert Telus

10.15-10.40 „Ks. dr hab. Franciszek Blachnicki – człowiek wolny w czasach zniewolenia” – dr hab. Mieczysław Ryba (KUL)

10.40-11.00 „Kościół wspólnotą ludzi wolnych” – ks. dr hab. Piotr Kulbacki (KUL)

11.10-11.20 Otwarcie wystawy o ks. Franciszku Blachnickim w hallu Sejmu

11.20-12.00 Przerwa na kawę

12.00-12.20 „Pedagogia wolnego człowieka” – ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie (Krościenko n. Dunajcem – Warszawa)

12.20-12.40 „Prawda i wolny człowiek” – dr hab. Krzysztof Wojcieszek (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych „Pedagogium” w Warszawie)

12.40-13.45 Przerwa obiadowa

13.45-14.05 „Rodzina środowiskiem wolnego człowieka” – dr Katarzyna Maciejewska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)

14.05-14.25 „Suwerenność wewnętrzna a polityka w ujęciu ks. Franciszka Blachnickiego” – dr Robert Derewenda, Dyrektor Instytutu im. ks. F. Blachnickiego w Lublinie.

14.25-14.45 „Media w służbie wychowania wolnego człowieka” – ks. dr hab. Michał Drożdż (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

14.45-15.00 „Wychowanie trzeźwego człowieka” – mgr Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie)

15.00-15.30 Podsumowanie sympozjum, po czym przewidziana jest możliwość zwiedzania Sejmu.

16.45 Msza Święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży

Koszt udziału: 20 zł (+ koszt obiadu). Retransmisję sympozjum z dwugodzinnym opóźnieniem będzie można obejrzeć na www.sejm.gov.pl oraz pod linkiem na www.sympozjum.oaza.pl w zakładce Transmisja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter