30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieski wywiad dla Reutersa: porozumienie z Chinami - nie idealne, ale działa

Ocena: 0
551

Mam nadzieję, że układ z Chinami w sprawie mianowania biskupów zostanie odnowiony, nawet jeśli porozumienie to nie jest idealne – powiedział papież w ujawnionym wczoraj kolejnym fragmencie obszernego wywiadu Franciszka dla Reutersa, dotyczącym tym razem relacji z Chinami. Z wywiadu wynika, że papież w podejściu do Chin opiera się na pozytywnej ocenie osiągnięć watykańskiej Ostpolitik kard. Casarolego.

Fot. VaticanMedia

Franciszek przypomniał, że na mocy tajnej umowy zawartej z Chinami w 2018 r. udało mu się mianować dla Chin 6 biskupów. Stolica Apostolska zatwierdziła też 7 biskupów, którzy zostali wyświęceni uprzednio bez papieskiej nominacji. Franciszek podkreślił, że Watykan pracuje w perspektywie długoterminowej. „Porozumienie funkcjonuje dobrze i mam nadzieję, że w październiku będzie mogło zostać odnowione” – oświadczył papież. Broniąc porozumienia, zaznaczył, że jest to taktyka małych, ale możliwych kroków.

Franciszek porównał tę taktykę do kontrowersyjnej i budzącej wiele oporu polityki wschodniej kard. Casarolego, kiedy Watykan zawierał czasem niewygodne umowy z komunistycznymi państwami Europy Wschodniej, by utrzymać Kościół przy życiu w czasie zimnej wojny i ograniczyć prześladowania. Przypomniał, że kard. Casaroli był ostro krytykowany, jednak - zdaniem papieża - większość historyków jest zdania, że polityka ta umożliwiła przetrwanie Kościoła w krajach Europy Wschodniej aż do upadku komunizmu w 1989 r.

Franciszek podkreślił również, że wolne tempo w jakim rozwijają się relację między Watykanem i Pekinem to „chiński sposób”. Chińczycy mają swoje poczucie czasu i nie można ich poganiać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter