28 lutego
niedziela
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież apeluje o pomoc dla Chorwacji

Ocena: 0
175

Po wtorkowym (o sile  6,2 stopni w skali Richtera) i środowych trzęsieniach ziemi, które dotkneły Chorwację, z apelem o pomoc poszkodowanym zwrócił się papież Franciszek.

Fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicy miasta Petrinja, około 50 km od stolicy kraju. Ziemia drżała także w okolicy Sisak, Gliny oraz Lekenika, a echo wstrząsów dotarło do Zagrzebia oraz Vielikej Goricy. W wyniku wstrząsów zginęło co najmniej siedem osób, a 20 zostało rannych.

Wyrażam swoją bliskość z rannymi oraz z tymi, którzy zostali dotknięci trzęsieniem ziemi. Modlę się szczególnie za tych, którzy stracili życie i za ich rodziny. Wyrażam pragnienie, aby władze kraju, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej, mogły jak najszybciej złagodzić cierpienia tego drogiego ludu.

- zaapelował papież Franciszek.

Kościół katolicki w Chorwacji natychmiast zareagował na tragedię, stając u boku miejscowej ludności. Abp Želimir Puljić, przewodniczący tamtejszego Chorwacji skierował słowa solidarności i zachęty poprzez mikrofony krajowego radia katolickiego. Powiedział m.in.: „pragnę powiedzieć wszystkim, że jestem blisko was! i proszę wszystkich Chorwatów, aby byli blisko ofiar trzęsienia ziemi. Odwagi! Nie jesteście sami!”. Wyraził także swoją wdzięczność dla wszystkich ratowników oraz wolontariuszy, którzy niosą pomoc w najbardziej dotkniętych przez trzęsienie ziemi rejonach.

Dyrektor chorwackiej Caritas, ks. Fabijan Svalina zwrócił się do wszystkich wierzących oraz osób dobrej woli o włączenie się w działania krajowej Caritas, aby wesprzeć strumień działań poprzez darowizny pieniężne, które posłużą nie tylko teraz, ale również później, ponieważ celem jest długoterminowa pomoc, aby rodziny mogły powrócić do swoich domów. Wiele z nich zostało zniszczonych. Parafie na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi proszą o udzielenie schronienia tym, którzy pozostali bez dachu nad głową. Pilnie potrzebna jest żywność, ciepłe ubrania oraz środki higieny.

Czytaj także: Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Są ofiary śmiertelne, trwa akcja ratunkowa

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 lutego

Niedziela, II Tydzień Wielkiego Postu
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W górach (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 21 lutego - Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8, AW)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter