25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Bergoglio

Ocena: 0
2282
George Weigel miał łatwiej z biografią Jana Pawła II. Pontyfikat trwał prawie dwadzieścia siedem lat. Tło społeczno-polityczne było opracowane i opisane.
Austen Ivereigh, pisząc biografię papieża Franciszka, musiał zmierzyć się ze zjawiskiem argentyńskiego peronizmu oraz zawiłą historią jezuitów drugiej połowy XX wieku. Autor nie mógł również uniknąć opisu końca pontyfikatu Benedykta XVI oraz nieporozumień wynikających dziś z nowego stylu zarządzania Kościołem.

Ivereigh doktoryzował się na Oksfordzie, gdzie badał katolicyzm i życie polityczne w Argentynie, nawet mieszkał w tym państwie przez pewien okres. Jest praktykującym katolikiem, przez krótki czas był nowicjuszem u jezuitów. W jego pismach widać podziw wobec takich jak Franciszek naśladowców św. Ignacego.

Ivereigh sięga w swojej książce aż do czasów kolonii i redukcji jezuickich, które znamy z filmu Misja Rolanda Joffé. Dogłębnie tłumaczy sytuację Kościoła katolickiego w Argentynie w XIX i XX wieku. Opisuje rządy Juana Domingo Perona, szczegółowo przybliża dyktaturę junty wojskowej, pokazuje trockistowskie grupy zbrojne oraz tragedię desaperecidos (znikające ofiary junty). Zobaczymy o. Bergoglia jako rektora Colegio Máximo, ośrodka akademickiego, gdzie mieszkało też kilku kapelanów wojskowych. Autor wnikliwie bada przypadki dwóch jezuitów torturowanych przez reżim. Ten temat będzie prześladował Bergoglia do 2010 roku. Echa tych wydarzeń pojawią się jeszcze po jego wyborze na papieża.

Polski czytelnik łatwo może wpaść w pułapkę interpretowania historii Ameryki Łacińskiej niczym kalki sytuacji polskiej: junta jako stan wojenny, Solidarność jako dobry ruch oporu, katolicy versus lewica itd. Schematy takie nijak się mają do rzeczywistości. Dla przykładu, gdzie umieścić Perona, wojskowego, który doszedł do władzy przy poparciu gorliwych katolików, a potem walczył z Kościołem; z wygnania wspierał lewicowe ruchy stosujące przemoc, by zerwać z nimi w ostatnim roku życia (1974) i pozostawić pogrążony w chaosie kraj w rękach swej żony Isabelity. Do tego w krajobrazie argentyńskim dochodzą zmiany wprowadzone przez Sobór, pomysły duszpasterskie trafne i chybione, kryzys tożsamości jezuitów i wzrastający wpływ teologii wyzwolenia. Nie zabraknie też tła Kościoła w Ameryce Łacińskiej, w tym „Dokumentu z Aparecidy”, czyli V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów w 2007 roku.

W pierwszej części autor uniknął czarno-białego opisu świata, co niestety nie udało się w opisie lat 2005-2014. Historyk stał się dziennikarzem, a czasami gorliwym hagiografem. Nie miał perspektywy historycznej, co usprawiedliwia nieco te mankamenty i krytykę niemalże wszystkich decyzji Kurii Rzymskiej. Mądry czytelnik osądzi sam.


Austen Ivereigh, „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”, przekład Marcin Masny, s. 504. Wydawnictwo Niecałe, Bytom 2015

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski
Idziemy nr 38 (521), 20 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter