17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do diakonów: bądźcie jak chórzyści, nie soliści

Ocena: 0
272

Być wiernymi współpracownikami, służyć ludowi Bożemu i być pod kierownictwem Ducha Świętego - to podstawowe elementy posługi kapłańskiej – podkreśla papież.

Fot. arch. idziemy.pl

Święta Matka Kościół nie prosi przede wszystkim o to, by być liderami, ale współpracownikami, czyli, zgodnie ze znaczeniem słów, tymi, którzy «współ-pracują» (…) Krótko mówiąc, chórzyści, a nie soliści

– podkreśla papież.

Franciszek jednocześnie zaznacza:

Jakże ważne jest dzisiaj kontynuowanie formacji, i to nie w samotności, ale zawsze w kontakcie z tymi, którzy, powołani do towarzyszenia ci, przeszli dłuższą drogę posługi.

Dodaje, że ważne jest czynić to z otwartością serca, aby nie ulec pokusie zdawania się tylko na siebie, „stając się łatwym łupem najróżniejszych pokus”.

Będziecie kapłanami, aby służyć, upodabniając się do Jezusa, który «nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać swoje życie»

– zaznacza Franciszek i proponuje, aby każdego ranka modlić się słowami: „Panie, dziś pomóż mi służyć”, a każdego wieczoru w rachunku sumienia, powiedzieć: „Panie, wybacz mi, kiedy myślałem bardziej o sobie niż o służeniu innym”. 

Papież dodaje, że słowo „służyć” nie jest abstrakcyjne, ale oznacza być dyspozycyjnym, wyrzec się życia według własnego planu, być gotowym na Boże niespodzianki, które objawiają się poprzez ludzi, nieoczekiwane zmiany planów, sytuacje, które nie pasują do naszych schematów i«słuszności» tego, co studiowaliśmy”.

Trzecim aspektem, na który zwraca uwagę Papież, jest „życie pod przewodnictwem Ducha”, czyli „przejście od namaszczenia święceń do «codziennego namaszczenia». A Jezus wylewa na nas namaszczenie Ducha, kiedy jesteśmy w Jego obecności, kiedy oddajemy Mu cześć, kiedy jesteśmy w zażyłości z Jego Słowem”. 

Tego życzył diakonom, którzy za kilka miesięcy przyjmą święcenia prezbiteratu. Jednocześnie podziękował za ich „tak” dla Boga i dodał: „prosząc was, proszę, módlcie się za mnie każdego dnia”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter