15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do nauczycieli: nie zamykajcie się na nowe możliwości!

Ocena: 0
894

„Proszę was bardzo, byście szli śmiało naprzód i nie zamykali się na nowe propozycje, śmiałe propozycje edukacyjne” – te słowa skierował Papież w specjalnym wideoprzesłaniu do uczestników XXIV Interamerykańskiego Kongresu Edukacji Katolickiej.

2016-01-16 18:40
RV / Watykan, sg

Tym razem odbywa się on w Sao Paulo w Brazylii. Franciszek zwrócił uwagę na trudną pracę wychowawców podkreślając, że placówki edukacyjne mogą być w naszych czasach miejscami ubogacających spotkań międzykulturowych. Przytoczył też dobry tego przykład z własnej ojczyzny.

„W tych czasach wasza praca jest bardzo ważna. Wiem, że nauczyciele często cierpią, doświadczają ogromnej niesprawiedliwości, są bardzo źle opłacani. To oznacza, że nie ma świadomości dobra, jakie może czynić pedagog. Musimy otworzyć pola edukacji na kulturę spotkania, by młodzi spotykali się ze sobą, by umieli odczuwać i pracować razem, by niezależnie od tego jaką religię wyznają, do jakiej grupy etnicznej przynależą i z jakiej kultury wyszli, działali razem dla ludzkości. To jest kultura spotkania. To jest czas, w którym edukacja ma uczyć ludzi spotykać się ze sobą i nieść dalej zasiane dzieła" – powiedział papież.

Franciszek podał przykład z Buenos Aires. "Mnie by to nie przyszło do głowy. Wymyślili to świeccy. Ale poparłem to, co w tamtym czasie było nazywane «Szkołą sąsiadów». Miała ona pomóc integrować myślenie, odczucia wszystkich uczących się chłopców i dziewcząt, pokonywać wszystkie ich obawy. To dojrzewało, rozwijało się i dziś jest stowarzyszeniem o nazwie «Schola». Rozwija się w nowych kierunkach przez sport, sztukę. Sport edukuje, uczy czym jest praca zespołowa. Sztuka uczy, nauka kształci, dialog edukuje. To jest to, co robią dziś «Schole» i co z całą pewnością jest obecne w czasie waszego spotkania” – powiedział Papież.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter