22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do rektora UUK: Dziękuję za waszą służbę Ukrainie

Ocena: 0
114

"Wasze świadectwo nadziei w strasznej sytuacji wojny jest szczególnie ważne dla mojej posługi" - powiedział Franciszek podczas prywatnej audiencji 15 maja dla rektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie dr Tarasa Dobko.

Fot. Canva

Papież podziękował społeczności uniwersyteckiej za służbę narodowi ukraińskiemu, zwłaszcza młodemu pokoleniu. "Ukraina jest mi bardzo bliska od czasu mojej posługi w Argentynie. Bardzo lubiłem odwiedzać ukraiński kościół w Buenos Aires" – dodał Ojciec Święty. Była to pierwsza oficjalna wizyta rektora UUK w Watykanie.

Podczas prywatnej audiencji dr Dobko podziękował Ojcu Świętemu za modlitwy i wsparcie dla Ukrainy, w szczególności za niedawno opublikowaną bullę papieską na Rok Jubileuszowy „Spes non confundit" - "Nadzieja zawieść nie może", w której papież mówi o nadziei dla współczesnego człowieka. "Przesłanie nadziei jest bardzo ważne dla Ukrainy w tym czasie wojny. Widzę Bożą opatrzność w tym, że 30 kwietnia miałem spotkanie ze wspólnotą UUK na temat `Być wspólnotą nadziei`. Dla mnie, jako rektora, jednym z kluczowych zadań jest pielęgnowanie UUK jako wspólnoty nadziei i źródła nadziei dla innych. Nasz Kościół i my w uniwersytecie jesteśmy wezwani do dawania nadziei ludziom i narodom, do rozwijania teologii nadziei w warunkach wojny i jej konsekwencji" – powiedział Dobko.

Rektor podzielił się z Ojcem Świętym świadectwami studentów UUK w warunkach wojny, opisując ich jako "ludzi nadziei, którzy wierzą w wieczność". "Podczas ceremonii wręczenia dyplomów absolwentka Liubow Kurtyak powiedziała, że dla jej kolegów główną lekcją z UUK było nauczenie się życia w taki sposób, aby nie bać się śmierci".

Rektor podkreślił, że "nie jest łatwo być chrześcijaninem w czasie wojny. Ludzie ciągle pytają, gdzie jest Bóg i kiedy zakończy to cierpienie? Tym bardziej, gdy Rosyjski Kościół Prawosławny ogłasza świętą wojnę i dyskredytuje chrześcijańską ewangelię. Jeden z naszych absolwentów na froncie spotkał się z tym pytaniem, gdy wraz z towarzyszami wkroczył do jednej z wiosek wyzwolonych po okupacji. Zapytano go, gdzie jest Bóg w tym całym zniszczeniu spowodowanym przez Rosjan. Kiedy zobaczył wolontariuszy przynoszących mieszkańcom czystą wodę, żywność, lekarstwa i ubrania, odpowiedział: `Bóg jest tutaj, gdzie jest solidarność i człowieczeństwo`" – mówił rektor UUK.

Dobko opowiedział również Ojcu Świętemu o udziale uniwersytetu w programie duszpasterskim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na rzecz leczenia ran wojennych. "Kierujemy się zasadą: 'Przywrócimy osobę. Przywrócimy wszystko`. Nasza strategia rozwoju nosi nazwę `Uniwersytet, który służy`. Tak więc służba jest jedną z naszych podstawowych zasad" –- powiedział Dobko.

Ze swej strony papież Franciszek wskazał na potrzebę "pielęgnowania umysłu, zdolności intelektualnych, ale także ludzkiego serca i zdolności do czynienia dobra". "Wasze świadectwo nadziei w strasznej sytuacji wojny jest szczególnie ważne dla mojej posługi" – powiedział papież Franciszek i podziękował społeczności uniwersyteckiej za służbę narodowi ukraińskiemu, zwłaszcza młodemu pokoleniu. "Ukraina jest mi bardzo bliska od czasu mojej posługi w Argentynie. Bardzo lubiłem odwiedzać ukraiński kościół w Buenos Aires" – dodał papież Franciszek.

Na zakończenie spotkania rektor UUK poprosił papieża o błogosławieństwo dla społeczności uniwersyteckiej. "Każdy znaczący etap rozwoju UUK rozpoczynał się od papieskiego błogosławieństwa. Ustanowienie UUK w Rzymie było błogosławieństwem papieża Pawła VI. Przywrócenie UUK we Lwowie zostało pobłogosławione przez papieża Jana Pawła II. Pierwszą kampanię na rzecz rozwoju UUK i budowę kampusu pobłogosławił papież Benedykt XVI. Jesteśmy na nowym etapie - prosimy o błogosławieństwo i wsparcie papieża Franciszka" – powiedział Dobko. 

Po błogosławieństwie Ojca Świętego wymieniono się prezentami.

Robocza wizyta rektora UUK w Watykanie odbyła się w dniach 13-15 maja z błogosławieństwem zwierzchnika UKGK, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Dr Dobko spotkał się z siostrą Helen Alford OP, przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych; kard. Peterem Turksonem, kanclerzem Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych; kard. José Mendonça, prefektem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Katolickiej; kard. Kurtem Kochem, prefektem Dykasterii ds. Promowania Jedności Chrześcijan; kard. Claudio Gugerottim, prefektem Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich; ks. Markiem Inglotem SJ, przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych oraz rektorami Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Uniwersytetu LUMSA. 

Oprócz spotkań z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej, rektor UUK spotkał się z biskupem Dionizym Lachowiczem, egzarchą apostolskim Włoch, seminarzystami Papieskiego Kolegium św. Jozafata i uczestniczył w sesji roboczej Patriarchalnej Komisji ds. Duchowieństwa UKGK.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter