21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do starszych księży: idźcie naprzód razem z młodymi

Ocena: 0
296

Papież spotkał się z około 60 księżmi w wieku emerytalnym w bazylice św. Józefa przy ulicy Trionfale. W rozmowie, która była za zamkniętymi drzwiami poruszono tematy duszpasterskie, ale także trudności, takie jak samotność i zmęczenie. Papież zachęcał do bycia „świadkami pamięci”. Po tym spotkaniu pozdrowił około 200 dzieci ze szkół podstawowych i katechetów. Papież pobłogosławił także dziennikarkę w stanie błogosławionym.

Fot. pixabay

W parafii Papież został powitany przez trzy siostry zakonne, współpracowniczki parafii oraz księży. Wśród nich był ks. Antonio Ciamei, mający 94 lata, w tym 70 lat posługi kapłańskiej. Papież zachęcił starszych kapłanów by byli „świadkami pamięci”, by łączyła ich młodzieńcza odwaga i siła, by razem iść naprzód.

W trakcie rozmowy, jak podaje watykańskie biuro prasowe, omawiano tematy duszpasterskie. Papież podkreślił znaczenie łagodności w posłudze. „Kiedy ludzie widzą łagodność pasterza, zbliżają się”. Dialog z Papieżem dotyczył także sakramentu spowiedzi, słuchania i przebaczenia, a także zaangażowania kapłanów w sanktuariach.

Praca i trudności starszych księży

W rozmowie pojawiły się również niektóre trudności doświadczane przez starszych kapłanów na tym etapie ich życia: samotność po latach życia wśród ludzi, zmęczenie, radzenie sobie ze zmianami, czasami gorycz, którą należy przezwyciężyć modlitwą, pamięć o miłości Pana i poczucie bycia duchowym synem Matki Bożej. Papież Franciszek kilkakrotnie podkreślał wartość relacji między starszymi i młodszymi kapłanami: „Pozwólmy im dyskutować! Idźmy razem naprzód”, powiedział, „dziadkowie muszą pozostać w rodzinie”.

Spotkanie trwało prawie dwie godziny. Papież podziękował księżom za spotkanie i wezwał ich do tego by dalej towarzyszyli pracy duszpasterskiej i wspierali Kościół modlitwą. Na koniec nastąpił uścisk dłoni każdego z obecnych na sali kapłanów i pamiątkowe zdjęcia.

Spotkanie z dziećmi

Po spotkaniu z księżmi Papież pozdrowił dzieci, które niedawno przystąpiły do Pierwszej Komunii świętej. Papież pytał dzieci: „Jesteś szczęśliwy?”. „Tak”. „A czy uczysz się katechizmu?”. „Siiii”, ale też kilkoro odpowiedziało „Nieee”. Papież poprosił dzieci o wspólną modlitwę przed udzieleniem błogosławieństwa. Po modlitwie Zdrowaś Maryjo, nastąpiło przejście do centralnego korytarza z dziećmi, które tłoczyły się, by uścisnąć dłoń Ojca Świętego, wręczyć mu rysunki, listy lub nagrać film swoimi smartfonami.

Błogosławieństwo kobiety w stanie błogosławionym.

Papież pozdrowił grupę dziennikarzy i prosił ich: „Módlcie się za mnie!”. Na pytanie, dlaczego zawsze o to prosi Papież odpowiedział: „Ponieważ tego potrzebuję!” Pobłogosławił także Valentinę Dello Russo z Rai News, która jest w ciąży z drugim dzieckiem: „W którym miesiącu jesteś? – zapytał i dodał „Odwagi!”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter