3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do świeckich: Nadszedł wasz czas

Ocena: 0
1049

Franciszek wezwał świeckich do podjęcia dzieła ewangelizacji. „Jesteśmy Kościołem, który zakasuje rękawy, by wyjść na spotkanie człowieka. Nie osądzając go i nie potępiając, ale towarzysząc mu w życiu” – napisał papież w przesłaniu do uczestników Kongresu Świeckich w Hiszpanii, który odbył się pod hasłem „Lud Boży w drodze”.

Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Nadszedł wasz czas. Nieście Dobrą Nowinę przez swój styl życia, gdziekolwiek się znajdujecie i jakikolwiek wykonujecie zawód

- zachęcił Ojciec Święty i przypomniał, że powołanie misyjne jest drogą każdego chrześcijanina. Zwrócił również uwagę na potrzebę głoszenia Ewangelii w „starej Europie, gdzie Dobra Nowina jest duszona przez śmierć i rozpacz”.

Żywe Słowo Boże, głoszone z pasją i radością poprzez chrześcijańskie świadectwo, ma moc zburzyć nawet najwyższe mury

- zapewnił Franciszek i wezwał świeckich do odwagi, aby „nie bali się wychodzić na ulice, zaglądać w każdy zaułek społeczeństwa, sięgać do granic miasta, dotykać ludzkich ran. Jesteśmy Kościołem, który zakasuje rękawy, by wyjść na spotkanie człowieka. Nie osądzając go, nie potępiając, ale wspierając i zachęcając lub po prostu towarzysząc mu w życiu” – czytamy w przesłaniu.

Papież poprosił, aby świeccy unikali klerykalizmu, który zamyka ich w zakrystii, niepotrzebnej rywalizacji i karierowiczostwa, sztywności i negatywnego nastawienia. Ojciec Święty zauważył, że te postawy duszą specyfikę naszego powołania do świętości we współczesnym świecie.

Franciszek zwrócił również uwagę, że kongres rozpoczął się w dniu świętych Cyryla i Metodego, którzy zanieśli Ewangelię Europie.

Poprzez swoją pomysłowość, język i nowe formy, czynili oni Dobrą Nowinę zrozumiałą i nieśli ją do wrogiego i złożonego świata

- napisał papież. Owocem tych działań było stworzenie wspólnoty chrześcijańskiej, która z czasem wydała kolejnych ewangelizatorów. „I tak jest do dzisiaj. To uczy nas, że jesteśmy Ludem Bożym, zaproszonym do życia wiarą, nie w izolacji, indywidualnie, ale we wspólnocie” – czytamy w papieskim liście.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter