4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek: dyskryminacja niepełnosprawnych to grzech

Ocena: 4.8
4126

Grzechem społecznym nazwał papież dzielenie ludzi na osoby należące do ekstraklasy i drugiej ligi. Wskazał, że w odniesieniu do niepełnosprawnych dokonano wielkiego postępu w dziedzinie medycyny, ale wciąż króluje kultura odrzucenia.

fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W specjalnym liście z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Papież zaapelował o podjęcie konkretnych działań, które pozwolą takim osobom czynnie uczestniczyć we wspólnocie obywatelskiej i kościelnej.

Ojciec Święty wskazuje, że promocja praw włączających niepełnosprawnych w życie społeczne odgrywa zasadniczą rolę w stawianiu tamy dyskryminacji oraz w promowaniu kultury spotkania. Zachęca zarazem do budowania świata bardziej ludzkiego, w którym będzie się pamiętać o, jak pisze, „ukrytych wygnańcach”, którymi są m.in. ludzie starsi. Mieszkają on w naszych domach, rodzinach i społeczeństwach i często traktowani są jako ciężar czy wręcz „niewygodna obecność”. Papież przypomina, że uznanie godności każdego człowieka nie zależy od funkcjonalności jego pięciu zmysłów. Podkreśla, że nawet osoby ciężko upośledzone wnoszą swój wyjątkowy wkład w dobro wspólne poprzez swoją niepowtarzalną historię. Franciszek z bólem stwierdza, że wciąż w niektórych krajach niepełnosprawni nie są uznawani za osoby równej godności, za braci i siostry w człowieczeństwie.

Franciszek zauważa, że tworzenie dobrych praw i przełamywanie barier fizycznych jest ważne, ale niewystarczające, jeśli nie zmieni się również mentalności, jeśli nie przezwyciężymy rozpowszechnionej kultury, która nadal wytwarza nierówności, uniemożliwiając osobom niepełnosprawnym czynne uczestnictwo w zwyczajnym życiu. „W minionych latach wdrożono procesy integracyjne, ale to wciąż nie wystarcza, ponieważ uprzedzenia powodują, oprócz barier fizycznych, także ograniczenia w dostępie do edukacji i zatrudnieniu. Osoba niepełnosprawna, by budować siebie musi nie tylko istnieć, ale także należeć do wspólnoty” – podkreśla Papież w swym przesłaniu. Ojciec Święty zachęca do kontynuowania służby na rzecz niepełnosprawnych, podkreślając, że ich przyjęcie w społeczeństwie określa stopień kultury narodu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów i kapłanów
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter