21 października
poniedziałek
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek: Nie można oglądać rzeczywistości "z balkonu albo w telewizji"

Ocena: 0
1930

Papież Franciszek wezwał chrześcijan, by unikali “duchowej choroby Alzheimera”. Nie można oglądać rzeczywistości „z balkonu albo w telewizji” – dodał w przesłaniu do uczestników zjazdu katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie we włoskim Rimini.

fot. Marcin Mazur/BP Episkopatu Polski

W orędziu wystosowanym w niedzielę przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina Franciszek zauważył, że jednym z ograniczeń współczesnych społeczeństw jest brak pamięci i „pozbywanie się, niczym zbędnego i dużego ciężaru, tego, co było przed nami”.

– Ale to niesie poważne konsekwencje – ostrzegł.

 – Pomyślmy o edukacji; jak można mieć nadzieję na wychowanie nowych pokoleń bez pamięci? Jak można myśleć o budowie przyszłości bez zajmowania stanowiska wobec historii, która stworzyła naszą teraźniejszość? – wskazywał.

„Duchową chorobą Alzheimera” papież określił zapominanie przez osoby ochrzczone o osobistych relacjach z Bogiem i o Bożej miłości.

– Jeśli zapominamy o naszym spotkaniu z Panem, nie jesteśmy już niczego pewni i ogarnia nas strach, który blokuje każdy nasz ruch – powiedział.

W przesłaniu Franciszek zaznaczył: „Jeśli porzucimy bezpieczny port naszej relacji z Ojcem, jesteśmy wydani na pastwę kaprysów i zachcianek chwili, stajemy się niewolnikami +nieskończonych fałszów+, które obiecują Księżyc, ale pozostawiają nas rozczarowanymi i smutnymi, a także spazmatycznych poszukiwań czegoś, co wypełni pustkę serca”.

Papież wskazał, że nie można ulec strachowi z powodu zmęczenia i cierpienia, które – jak przypomniał – „stanowią część drogi”.

 – Nie wolno nam patrzeć na rzeczywistość z balkonu, nie możemy też, siedząc wygodnie na kanapie, oglądać świat w telewizji – podkreślił Franciszek. Wyraził przekonanie, że tylko oglądając świat naprawdę, można dostrzec szansę w „epokowych zmianach, w jakich jesteśmy zanurzeni”.

W opinii papieża pospieszny rytm życia grozi utratą z pola widzenia jego prawdziwych aspektów.  – Wydaje się, że wszystko po nas spływa – dodał. W ten sposób – ocenił Franciszek – „życie rozpada się na kawałki i może się wyjałowić”.

28. edycja Meetingu Przyjaźni Między Narodami, zorganizowana w Rimini przez ruch Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione) rozpoczęła się w niedzielę przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym.

Gościem zjazdu, który potrwa do 26 sierpnia, będzie między innymi premier Włoch Paolo Gentiloni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -