10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: Kościół katolicki zaangażowany w zwalczanie antysemityzmu

Ocena: 0
497

Papież Franciszek przypomniał w czwartek o zaangażowaniu Kościoła katolickiego w zwalczanie wszelkich form antysemityzmu. Zapewnienie to znalazło się w jego przemówieniu do przybyłej do Watykanu delegacji Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Tekst papieskiego wystąpienia przekazał przybyłym kard. Kurt Koch, odpowiedzialny w Watykanie za dialog międzyreligijny. Spotkanie Franciszka z delegacją zostało odwołane z powodu ponownego zaostrzenia się u niego bólu kolana - wyjaśniło watykańskie biuro prasowe.

Franciszek napisał, że zobowiązanie Kościoła do zwalczania antysemityzmu polega przede wszystkim na "działaniach prewencyjnych, czyli planie edukacyjnym tak w rodzinach, jak i wspólnotach parafialnych oraz szkołach i stowarzyszeniach świeckich".

"W naszych burzliwych czasach wielkie znaczenie ma to, aby Żydzi i chrześcijanie spotykali się i coraz więcej razem pracowali, by spróbować sprzeciwić się pewnym negatywnym tendencjom naszych zachodnich społeczeństw: kultowi +ja+ i pieniądza, szalejącego indywidualizmu, kultury obojętności i odrzucania" - dodał.

Następnie wskazał: "Nasze tradycje religijne proszą nas o to, by stawić czoła niezgodzie, różnicom i konfliktom nie w sposób agresywny, ale bez uprzedzeń i z pokojowymi intencjami, by znaleźć zbieżne punkty, możliwe do przyjęcia dla wszystkich".

"Nienawiść i przemoc są nie do pogodzenia z naszą wiarą"- oświadczył papież. Jego zdaniem dialog międzyreligijny jest najlepszą drogą ku temu, by na świecie rosło braterstwo i pokój. "Umacniając dialog możemy dać odpór ekstremizmowi, który niestety jest patologią, jaka może objawić się również w naszych religiach" - zaznaczył Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter