22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: nie ulegajmy podszeptom szatana

Ocena: 0
1588

W homilii podczas Mszy św. w Domu Świętej Marty papież mówił o działaniu szatana, który chce zniszczyć człowieka używając różnych pokus. Ojciec Święty modlił się również za wszystkich dotkniętych koronawirusem i więźniów, zwłaszcza tych prześladowanych za wiarę.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Była to kolejna liturgia papieska, transmitowana bezpośrednio przez telewizję, bez udziału innych kapłanów i wiernych ze względu na zagrożenie wywołane koronawirusem.

Nadal modlimy się za osoby dotknięte tą epidemią, a dziś w sposób szczególny chciałbym pomodlić się za więźniów, za naszych braci i siostry, zamkniętych i cierpiących w zakładach karnych. Powinniśmy być blisko nich, modląc się, aby Pan im pomógł i pocieszył w tych trudnych chwilach

- rozpoczął Eucharystię Ojciec Święty. Następnie odmówił antyfonę z Psalmu 38: „Nie opuszczaj mnie, Panie, Boże mój, nie oddalaj się ode mnie. Spiesz mi na pomoc, Panie, zbawienie moje”. W kazaniu nawiązał do czytań mszalnych z Księgi Jeremiasza (18, 18-20) i Ewangelii św. Mateusza (20, 17-28), mówiących o męce Pańskiej.

Zwrócił uwagę, że wspomina o tym już pierwszy fragment ze Starego Testamentu, w którym lud Izraela chce „uderzyć językiem” Jeremiasza, aby nie mógł więcej głosić słów Pańskich. Papież podkreślił, że w tym czytaniu chodzi nie o pokonanie proroka, ale o utrudnianie mu życia i jego posługi, dodając, że proroctwo to dotyczy nie tylko tego człowieka, lecz także Jezusa.

„Bardziej konkretnie pisze o tym Ewangelista, przedstawiając kuszenie Jezusa przez szatana” – mówił dalej Ojciec Święty. Zauważył, że demon działa niszczycielsko, stosując szczególny styl – wściekłość. Jest to pokusa, przez którą chce on oddalić Jezusa od Krzyża, proponując Mu nie tylko ducha tego świata, władzę, próżność, ale także właśnie wściekłość i zawziętość. W tym kontekście mówca wspomniał o licznych prześladowanych chrześcijanach, wymieniając konkretnie Asię Bibi.

Papież przypomniał też słowa Chrystusa, skierowane do Apostołów, gdy szli razem do Jerozolimy, że „Syn Człowieczy zostanie [tam] wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie”, którzy „skażą Go na śmierć”. Franciszek zauważył, że kiedy Jezus zapowiada swoją mękę ma na myśli nie tylko śmierć, ale także upokorzenia, których doświadczy i wściekłość tych, którzy będą Go prześladować.

Jeżeli prześladowaniu chrześcijanina, czy jakiegoś człowieka towarzyszy wściekłość, tam jest demon. On ma dwa sposoby działania: kuszenie, ze światowymi propozycjami, tak jak to chciał zrobić z Jezusem na pustyni, uwieść Go i w ten sposób zmienić plan zbawienia, ale to mu się nie udaje i tam nie ma wściekłości. Ale jego pycha jest tak wielka, że chce niszczyć, a niszcząc rozkoszować się tym z zaciętością. Pomyślmy o tak licznych świętych, tak wielu chrześcijanach, których nie tylko mordowano, ale także robiono wszystko, aby cierpieli. Szukano wszystkich możliwych sposobów, aby ich upokorzyć, aż do końca. Nie mieszajmy prostego prześladowania społecznego, politycznego, czy religijnego z wściekłością diabła. Diabeł się wścieka, aby niszczyć

- podkreślił Ojciec Święty.

Papież zauważył, że chociaż razem z Jezusem ukrzyżowano dwóch łotrów, to tylko Jego obrażano i wyśmiewano. Zniewagi były przeznaczone tylko dla Jezusa.

Szatańską drogą wyjścia z jego zaciętości, która niszczy, jest duch światowości, próżność. Jezus mówi o pokorze, która jest Jemu właściwa, a domagają się od Niego czegoś wyjątkowego, jakiejś mocy. Próżność, duch światowy jest drogą, którą szatan proponuje, aby się oddalić od krzyża Chrystusowego. Samorealizacja, kariera, światowy sukces to nie są drogi chrześcijanina, one wszystkie są po to, by przesłonić krzyż Jezusa.

- zaznaczył Ojciec Święty.

Na zakończenie życzył swym słuchaczom, aby Pan udzielił im łaski rozeznania, „kiedy duch chce nas zniszczyć swą wściekłością a kiedy ten sam zły duch chce nas pocieszyć poprzez światowe propozycje, próżność". Wezwał też do pamiętania o licznych chrześcijanach, okrutnie prześladowanych, przypominając Asię Bibi, która przecierpiała 9 lat w więzieniu. „To jest wściekłość diabła” – powiedział Franciszek. Życzył, aby Pan dał nam łaskę odróżniania Jego drogi, którą jest Krzyż, od drogi świata, którą jest próżność, pozory i makijaż.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter