19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież podziękował Polakom i opowiedział o swojej pielgrzymce do Azji

Ocena: 0
479

Papież Franciszek po powrocie z podróży do Tajlandii i Japonii mówił w czasie audiencji generalnej w środę, że w Nagasaki i Hiroszimie stanowczo potępił broń nuklearną i obłudę mówienia o pokoju, gdy jednocześnie buduje się i sprzedaje materiały wojenne.

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Audiencja generalna w Watykanie odbyła się kilkanaście godzin po powrocie papieża z Tokio po długim locie.

Zwracając się do tysięcy wiernych zebranych na placu Świętego Piotra Franciszek podkreślił, że wizyta w Tajlandii i Japonii pogłębiła jego bliskość i miłość dla narodów tych krajów.

Dodał, że "religia buddyjska jest integralną częścią historii i życia" narodu Tajlandii i dlatego odwiedził w Bangkoku tamtejszego zwierzchnika buddystów "podążając drogą wzajemnego szacunku" zapoczątkowaną przez poprzednich papieży.

Mówiąc o swej podróży do Japonii Franciszek oświadczył: „Chronić każde życie” - to było motto mojej wizyty w kraju, który nosi blizny po bombardowaniu atomowym i dla całego świata jest rzecznikiem podstawowego prawa do życia i pokoju".

W Nagasaki i Hiroszimie trwałem na modlitwie, spotkałem ocalałych i rodziny ofiar i podkreśliłem stanowcze potępienie broni nuklearnej i obłudę mówienia o pokoju, kiedy jednocześnie buduje się i sprzedaje materiały wojenne

- mówił papież.

"Po tej tragedii Japonia wykazała nadzwyczajną zdolność walki o życie; i uczyniła to również niedawno, po potrójnej katastrofie w 2011 roku : trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii w elektrowni jądrowej"- zaznaczył Franciszek, który w Tokio spotkał się z ofiarami żywiołu.

Opowiedział też o swoim spotkaniu z młodymi Japończykami i wyjaśnił, że zachęcał ich do przeciwstawiania się wszelkim formom znęcania się oraz do przezwyciężenia strachu i zamknięcia.

Zwracając się do Polaków papież powiedział:

Dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas podróży do Tajlandii i w Japonii. Ta wizyta przebiegała w atmosferze braterstwa budowanego na wartościach ludzkich i duchowych wspólnych dla tych, którzy głęboko żyją swoją wiarą, z szacunkiem dla innych. Dziękujmy Panu za ten czas łaski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter