29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: Post i modlitwa za Syrię

Ocena: 0
2721
Jest sąd Boży, a także osąd historii co do naszych czynów, przed którym nie można uciec! – przestrzegał papież Franciszek w tych dniach, nawiązując do dramatycznej sytuacji w Egipcie i w Syrii, gdzie użyto broni chemicznej. Zgodnie z decyzją Franciszka sobota 7 września została ogłoszona na całym świecie dniem postu, modlitwy i pokoju. Do tej inicjatywy Ojciec Święty zaprosił również wspólnoty niekatolickie oraz wyznawców innych religii i wszystkich ludzi dobrej woli.

„Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej wojny! – powtarzając przed modlitwą Anioł Pański, a następnie w tweecie apel Pawła VI do Narodów Zjednoczonych, papież Franciszek stał się wyrazicielem wołania, które

– jak przypomniał – wznosi się »z jednej wielkiej rodziny, jaką jest ludzkość«, bez różnic. Banalne i gorzkie jest stwierdzenie, że nie wszyscy na świecie chcą pokoju i go budują, ale z pewnością pragnienie pokoju jest wszędzie powszechne, w obliczu konfliktów najczęściej zapominanych. Tak jak teraz, coraz bardziej, w obliczu tragedii w Syrii, której wynikiem od ponad dwóch lat są dziesiątki tysięcy ofiar, zwłaszcza wśród ludności cywilnej, i która powoduje, że rośnie rzesza bezsilnych i zrozpaczonych uchodźców” – napisał redaktor naczelny „L’Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian.

Autor zwrócił uwagę, że papież Franciszek powtarza, że konieczne jest pilne odrzucenie kultury starcia i konfliktu: tym bowiem, co buduje współżycie w narodach i między narodami, jest „kultura spotkania, kultura dialogu; to jest jedyna droga do pokoju”, którą Stolica Apostolska wskazuje i na rzecz której jej dyplomacja podejmuje działania za pomocą wszelkich możliwych środków.

Słowa Biskupa Rzymu skierowane są wyraźnie do stron zaangażowanych w konflikt oraz do wspólnoty międzynarodowej. Znamienne jest nawiązanie do słów Jana XXIII na temat pokoju, a mianowicie, że „na wszystkich spoczywa obowiązek układania relacji współżycia w sprawiedliwości i w miłości”. Papież Franciszek prosi zatem, aby zaangażowanie na rzecz pokoju „połączyło wszystkich ludzi dobrej woli”, katolików, chrześcijan, wyznawców wszystkich religii, a także „tych braci i siostry, którzy nie wierzą”. I właśnie dlatego Papież kieruje do wszystkich zachętę do włączenia się w przeżywanie dnia postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na świecie. Ta bezprecedensowa inicjatywa wzbudziła zainteresowanie także poza Kościołem katolickim.

Apel Ojca Świętego o ogłoszenie soboty 7 września dniem modlitwy i postu poparł już wielki mufti Syrii Ahmad Badreddin Hassou, który wybiera się do Rzymu na modlitwę z Papieżem o pokój. Według „Fides”, wielki mufti wezwał swoją wspólnotę w Damaszku, aby odpowiedziała na papieski apel i również modliła się o pokój w Syrii, nawet jeśli jego podróż do Rzymu z powodów logistycznych czy też innych nie dojdzie do skutku. Dodał, że ta modlitwa z inicjatywy Papieża powinna się odbyć w tym samym czasie w meczetach Damaszku i na terenie całego kraju.

Mufti podkreślił, że syryjscy muzułmanie widzą w papieżu Franciszku „prawdziwego duchowego przywódcę, który nie mając żadnych interesów politycznych, indywidualnych czy wspólnotowych, opowiada się po stronie dobra narodu syryjskiego”.

Również minister spraw zagranicznych Włoch Emma Bonino rozważa możliwość przyłączenia się do ogłoszonego przez papieża Franciszka dnia postu i modlitwy w intencji pokoju.

„Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej wojny!” oraz „Chcemy świata pokojowego, chcemy być ludźmi pokoju” – te dwa ostatnie wpisy Papieża Franciszka na Twitterze stanowią echo jego niedzielnych słów na Anioł Pański. Jak wskazuje bp Mario Toso, sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, apel Ojca Świętego zawiera w sobie wszystkie obawy ludzkości związane ze spodziewanym rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie.

– Problemów Syrii nie da się rozwiązać na drodze interwencji zbrojnej. Nie zmniejszyłoby to przemocy, a wręcz przeciwnie, istnieje niebezpieczeństwo, że się ona jeszcze nasili, rozlewając się na inne kraje. Konflikt syryjski spełnia wszelkie warunki przerodzenia się w wojnę o rozmiarach światowych, a w każdym razie o takiej skali, że nikt nie wyszedłby z niej bez szkody. Jedyną alternatywą jest rozsądek oraz inicjatywy oparte na dialogu i negocjacjach. A zatem trzeba zmiany kierunku. Należy podjąć drogę spotkania i dialogu, co jest możliwe w oparciu o zasadę wzajemnego poszanowania i miłości. Ideologiczną władzę przemocy, która unicestwia, trzeba zastąpić mocą miłości, która domaga się troski o to, co wspólne – powiedział bp Mario Toso.

Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter