20 września
niedziela
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież przyjął dymisję nuncjusza Francji

Ocena: 5
2245

Papież przyjął rezygnację abp. Luigiego Ventury nuncjusza apostolskiego we Francji. Na początku tego roku arcybiskupa oskarżono o obmacywanie młodych mężczyzn w Paryżu. W lipcu Watykan pozbawił go immunitetu dyplomatycznego, by mógł stanąć przed sądem.

fot. pixabay.com / CC0

Abp. Venturę oskarżył młody pracownik paryskiego merostwa, odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe Mathieu de la Souchère. Powiedział, że 17 stycznia w ratuszu podczas tradycyjnej ceremonii składania życzeń noworocznych z udziałem korpusu dyplomatycznego nuncjusz „kilkakrotnie, w tym raz przy świadkach”, obmacywał go „bardzo natarczywie”, komplementując, że jest „pięknym chłopcem”. Od 24 stycznia toczy się w tej sprawie śledztwo paryskiej prokuratury. Podobne oskarżenia zgłosiło później jeszcze trzech kolejnych mężczyzn.

W kwietniu, pomimo immunitetu dyplomatycznego, abp Ventura zgodził się być przesłuchanym przez policję. Z kolei 22 i 23 maja został skonfrontowany z czterema mężczyznami, którzy oskarżają go o obmacywanie. Papieski dyplomata zdecydowanie zaprzeczył wszystkim zarzutom. Według Antoinette Frety, adwokatki jednego z oskarżycieli, arcybiskup uważa, że „oskarżenia są spiskiem” przeciwko niemu.

Stolica Apostolska 8 lipca pozbawiła hierarchę immunitetu dyplomatycznego. Jako pierwsze poinformowało o tym francuskie ministerstwo spraw zagranicznych, które wcześniej przekazało do Watykanu wniosek paryskiej prokuratury. Komentując tę bezprecedensową decyzję, ówczesny dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti wyjaśnił, że potwierdza ona wyrażaną od początku przez samego nuncjusza wolę pełnej współpracy z francuskim wymiarem sprawiedliwości. Dodał, że z podjęciem decyzji - na mocy Konwencji Wiedeńskiej z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych i w związku z procedurą karną dotyczącą nuncjusza - czekano do ogłoszenia „wniosków ze wstępnej fazy procedury, w której abp Ventura dobrowolnie uczestniczył”.

Po utracie immunitetu dyplomatycznego, abp Ventura może być sądzony zgodnie z francuskim prawem - o ile śledztwo prokuratorskie zakończy się sformułowaniem aktu oskarżenia. 9 grudnia abp Ventura skończył 75 lat i zgodnie z prawem kościelnym złożył rezygnację z funkcji nuncjusza apostolskiego we Francji, którą papież przyjął.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter