16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież skończył 80 lat

Ocena: 5
1366

Ale świętuje skromnie. W dniu swoich 80. urodzin przewodniczył Mszy świętej w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W kazaniu wezwał do spojrzenia za siebie, aby móc iść naprzód.

fot. CTV

Wraz z nim liturgię koncelebrowało ponad 60 kardynałów i biskupów, przebywających na stałe bądź czasowo w Wiecznym Mieście.

Głównym punktem odniesienia dla papieskich rozważań był czytany podczas tej Mszy świętej początek Ewangelii według św. Mateusza, przedstawiający „Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida”. – W chwili, gdy czujne oczekiwanie staje się jeszcze bardziej intensywne, liturgia każe się nam nieco zatrzymać, Kościół chce bowiem, abyśmy odwołali się do pamięci – powiedział papież jubilat. Dodał, że jest to „postawa, która dodaje duszy wiele siły” i którą samo Pismo Święte określa i mocno akcentuje jako „sposób modlitwy i spotkania Boga”.

– To spojrzenie za siebie i wgłąb siebie pozwala lepiej iść naprzód – stwierdził papież. Jego zdaniem takie właśnie jest znaczenie tego dnia liturgicznego, który pozwala odkryć na nowo „łaskę pamięci”.

Zwrócił uwagę, że szczególną cechą miłości jest to, aby nie zapominać i stale mieć przed oczami wiele dobra, które otrzymaliśmy oraz spoglądać na historię: skąd przybywamy my, nasi rodzice, przodkowie, jaka jest droga naszej wiary. – W ten sposób staje się również intensywniejsze owo czujne oczekiwanie Bożego Narodzenia – powiedział Franciszek.

Zaznaczył, że to spoglądanie za siebie, aby iść naprzód, jest ważne także dla życia wiarą każdej osoby. Podkreślił, że w czytanym dzisiaj fragmencie ewangelicznym zawiera się „historia wielkiej łaski, ale też historia grzechu”. – Na swej drodze życiowej napotkamy te same chwile wielkiej wierności wobec Pana i radości służenia”, ale też „chwile upadku, niewierności i grzechu, które sprawiają, że odczuwamy potrzebę zbawienia – przekonywał papież. I dodał, że właśnie ta potrzeba jest ważnym przejściem, gdyż czując ją, „wyznajemy wiarę i w ten sposób idzie się naprzód w radości nadziei”.

Na początku Mszy świętej podziękowanie i życzenia złożył Franciszkowi dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Zapewnił go o modlitwach za niego całego Kościoła i życzył mu, aby jak najdłużej kierował Nawą Piotrową. Dziękując za życzenia jubilat powiedział m.in. z uśmiechem, że poczucie humoru pomaga w pełnieniu urzędu.

Z kolei na zakończenie Eucharystii papież podziękował kardynałom i biskupom za koncelebrę. Poprosił ich o modlitwę, aby jego starość była "spokojna, religijna i płodna, a także radosna".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter