20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież spotka się z wielkim imamem Al-Azharu

Ocena: 0
731

W poniedziałek 23 maja w Watykanie papież Franciszek przyjmie na audiencji wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmeda al-Tayyeba.

2016-05-19 17:49
pb (KAI/RV) / Watykan, sg
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Informację tę potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi.

W lutym prał. Miguel Àngel Ayuso Guixot, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Egipcie, abp. Bruno Musarò, odwiedził al-Azhar. Przekazał wówczas wielkiemu imamowi list od przewodniczącego Rady, kard. Jeana-Louisa Taurana, w którym purpurat wyraził gotowość do przyjęcia al-Tayyeba i towarzyszenia mu podczas audiencji u papieża.

Na początku 2011 r. ta wyższa uczelnia islamska zerwała istniejące od 1998 r. regularne kontakty ze Stolicą Apostolską po tym, jak po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował brak wolności religijnej w Egipcie oraz niedostateczną ochronę chrześcijańskich miejsc kultu.

Watykan wielokrotnie okazywał gotowość wznowienia rozmów. Ostatnio co pewien czas dochodziło do spotkań z przedstawicielami Al-Azharu, ale nie było to jeszcze formalne wznowienie regularnych kontaktów.

W czerwcu br. al-Tayyeb oświadczył, że zawieszony w 2011 r. dialog między Watykanem i uniwersytetem Al-Azhar został „reaktywowany” przez stronę islamską. Było to możliwe dzięki okazywaniu przez papieża Franciszka wielkiego szacunku wobec innych religii, powiedział imam w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. – Gdyby teraz Watykan uczynił jeden krok, my uczynimy dziesięć w jego kierunku – zapowiedział al-Tayyeb.

Od wielu miesięcy Al-Azhar opowiada się przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) i wszystkim, którzy usprawiedliwiają przemoc słowami Koranu. Szejk al-Tayyeb potępił dokonane przez IS egzekucje na pilocie, którego spalono żywcem i na 13 koptach ściętych w Libii.

W listopadzie zastępca al-Tayyeba, Abbas Shoman oświadczył, że konieczna jest walka ideologiczna z IS. Powinna ona obejmować kształcenie umiarkowanych imamów, którzy powstrzymają skrajne interpretacje Koranu. Zasugerował, by otworzyć we Francji ośrodek edukacyjny dla imamów, który przeciwstawiałby się literalnej i salafickiej wizji islamu, typowej dla dżihadystów. Dodał jednocześnie, że wykładowcy tego ośrodka musieliby być chronieni przed ekstremistami.

Uniwersytet Al-Azhar w Kairze jest najwyższym autorytetem dla wyznawców sunnickiej wersji islamu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -