18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek umył nogi 12 niepełnosprawnym

Ocena: 0
2109
W Wielki Czwartek 17 kwietnia papież Franciszek sprawował liturgię Wieczerzy Pańskiej w kaplicy rzymskiego ośrodka dla osób niepełnosprawnych i w starszym wieku, zwanego "Małym Domem Opatrzności Bożej".
20140417 19:51
st, kg (KAI/RV) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
 
W krótkim kazaniu, nawiązując do umycia przez Jezusa nóg apostołom, podkreślił głęboką wymowę tego gestu i wezwał do naśladowania Go w służeniu innym. Po kazaniu obmył stopy 12 osobom przebywającym w tej placówce.

Oto polski tekst krótkich rozważań papieskich:
Wysłuchaliśmy tego, co Jezus uczynił podczas Ostatniej Wieczerzy. Jest to gest pożegnania, jest jakby dziedzictwem, które nam zostawia. On jest Bogiem, a stał się sługą, naszym służącym. I takie jest to dziedzictwo: również wy macie być sługami dla siebie nawzajem. A On poszedł tą drogą z miłości: także wy macie miłować się wzajemnie i służyć sobie w miłości. Oto spuścizna, którą pozostawił nam Jezus.

I ten gest umycia nóg ma wymowę symboliczną – wykonywali go niewolnicy, słudzy współbiesiadnikom, ludziom, którzy zasiadali do obiadu czy kolacji, gdyż wszystkie drogi były wówczas ziemne, toteż gdy ludzie przychodzili do domu, trzeba było je umyć. I Jezus wykonuje gest, robi coś, co było zadaniem niewolnika, sługi i to pozostawia nam jako swoją spuściznę. My mamy być sługami dla siebie nawzajem.

Dlatego Kościół w dniu dzisiejszym, wspominając Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił Eucharystię, włącza również do tej liturgii obrzęd umycia nóg, który przypomina nam, że mamy sobie nawzajem służyć.

Teraz ja dokonam tego gestu, ale my wszyscy w swych sercach pomyślmy o innych i pomyślmy o miłości, którą, jak mówi nam Jezus, mamy okazywać sobie nawzajem i pomyślmy też, jak możemy służyć innym osobom, gdyż Jezus pragnął tego od nas.

Wśród 12 osób, którym Ojciec Święty umył nogi, było dziewięcioro Włochów i troje cudzoziemców. Najmłodszy – zaledwie 16-letni Osvaldinho, pochodzi z Zielonego Przylądka, jest przykuty do wózka w wyniku nieszczęśliwego skoku do morza latem ubiegłego roku. Najstarsi byli Pietro i Angelica – oboje mają po 86 lat. 19-letni Marco walczy z rakiem mózgu. Inni cudzoziemcy to Libijczyk Hamed – muzułmanin i Giordana z Etiopii, niepełnosprawna.

Ośrodek, który gościł dzisiaj Ojca Świętego, prowadzi od 2003 r. Fundacja bł. ks. Karola Gnocchiego (1902-56). Liczy on 150 miejsc, w tym 60 przeznaczonych dla osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki fachowej, 40 dla osób pobytu dziennego i 20 dla osób przechodzących rehabilitację domową

Przed rokiem w Wielki Czwartek Franciszek odprawił liturgię Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu dla nieletnich „Casal del Marmo”. Umył wówczas stopy 12 osadzonym tam osobom różnych narodowości i religii, w tym dwóm dziewczętom – jednej z Włoch i jednej z Serbii, muzułmance.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter