28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież w 50. rocznicę powstania CCEE: odbudowę wiary w Europie zacznijmy od siebie

Ocena: 0
715

Papież Franciszek odprawił dziś w Bazylice św. Piotra Mszę z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W ten sposób w Rzymie rozpoczęło się jubileuszowe Zgromadzenie Plenarne Rady, które potrwa do niedzieli. Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki.

Fot. PAP/EPA/FILIPPO MONTEFORTE / POOL

W homilii papież Franciszek podziękował przewodniczącym europejskich episkopatów za „to niełatwe dzieło odbudowy, które prowadzicie z łaską Bożą.

Dziękuję za te pierwsze 50 lat w służbie Kościoła i Europy. Wspierajmy się nawzajem, nie poddając się nigdy zniechęceniu czy rezygnacji

- mówił.

Papież zaznaczył, że w Europie wielu ludzi nie odczuwa już „głodu i pragnienia Boga”.

Nie dlatego, że są źli, ale dlatego, że nikt w nich tego pragnienia nie rozpalił

– powiedział Ojciec Święty. Zaznaczył, że przed europejskimi chrześcijanami stoi dziś ważne wyzwanie: przezwyciężenie pokusy komfortowego pielęgnowania struktur, trwania w bezpieczeństwie, jakie dają tradycje, podczas gdy wokół pustoszeją świątynie, a Jezus staje się coraz bardziej zapomniany.

Łatwo jest osądzać tych, którzy nie wierzą, wygodnie wymieniać przyczyny sekularyzacji, relatywizmu i wielu innych «izmów», ale w istocie jest to bezowocne. Słowo Boże prowadzi nas do refleksji nad nami samymi: czy odczuwamy sympatię i współczucie dla tych, którzy nie odczuli radości spotkania z Jezusem lub ją utracili?

– pytał papież.

Czy jesteśmy spokojni, bo przecież nie brakuje nam niczego do życia, czy też jesteśmy zmartwieni, widząc tak wielu braci i sióstr dalekich od radości Jezusa? Koncentrujemy się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a tracimy z oczu prawdziwy program, jakim jest Ewangelia, tracimy energię miłości, żar bezinteresowności.

Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy. Możemy jedynie dać z siebie wszystko, aby to nieprzemijające piękno mogło zostać dostrzeżone

- dodał.

Franciszek zaznaczył, że budowa wspólnego europejskiego domu wymaga od nas pozostawienia za sobą wygód teraźniejszości i powrotu do dalekowzrocznej wizji ojców założycieli. Podkreślił, że dotyczy to także Kościoła.

Musimy wspólnie patrzeć w przyszłość, a nie przywracać przeszłość. Należy dbać o fundamenty, o żywą tradycję Kościoła, która opiera się na tym, co najważniejsze, na Dobrej Nowinie, na bliskości i świadectwie

– powiedział papież. Przypomniał, że dzieło odbudowy wiary na kontynencie wielcy święci zaczynali od siebie, nie tracąc czasu na obwinianie i krytykę.

Nie przejmowali się mrocznymi czasami, przeciwnościami i podziałami, jakie istniały zawsze. Żyli Ewangelią, nie zważając na znaczenie i politykę. W ten sposób, z łagodną siłą miłości Boga, wcielali w życie Jego styl bliskości, współczucia i czułości. Budowali klasztory, sprawiali, że gleba stawała się żyzna, pomagali odnaleźć dusze ludziom i krajom: bez żadnego programu społecznego, jedynie kierując się Ewangelią

– mówił Franciszek.

To jest nasze powołanie jako pasterzy: gromadzić owczarnię, a nie rozpraszać ją, ani też nie zachowywać w pięknych, zamkniętych zagrodach. Odbudowa oznacza stawanie się budowniczymi komunii, nawiązującymi więzy jedności na każdym poziomie: nie ze względu na strategię, lecz ze względu na Ewangelię.

Po Mszy św. przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy udali się do grobów papieży, którzy towarzyszyli działalności CCEE na przestrzeni 50 lat jej istnienia. Następnie udali się do grobu św. Jana Pawła II, gdzie odmówili modlitwę za Europę.

+++++++

Także dzisiaj - w związku z obchodami 50-lecia CCEE - cotygodniową, czwartkową Mszę św. w języku polskim przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowali abp Grzegorz Ryś, kard. Konrad Krajewski, abp Stanisław Gądecki, bp Grzegorz Kaszak, nuncjusz apostolski w Iranie abp Andrzej Józwowicz, a wraz z nimi ok. 80 innych księży.

W homilii - nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, mówiącego o pragnieniu Heroda by spotkać Jezusa - abp Ryś zwrócił uwagę, że jest to pragnienie bliskie każdemu człowiekowi, którego Pan Bóg nie pozostawia bez odpowiedzi.

Pragnienie Heroda Pan Jezus wypełnia. W 23 rozdziale [Ewangelii wg św. Łukasza – przyp. KAI] dochodzi do spotkania między nimi, a św. Łukasz przypomina, że Herod od wielu, wielu miesięcy chciał zobaczyć Jezusa. I to oczekiwanie zostaje spełnione. Tyle tylko, że to spotkanie ma miejsce w czasie Jezusowej Męki: Piłat odesłał Jezusa do Heroda

– mówił arcybiskup łódzki. Jak podkreślił, to właśnie w tej postaci Chrystus ukazał Herodowi najgłębszą prawdę o Sobie. Tę samą, której powinni poszukiwać wszyscy ludzie, pragnący Go poznać

To istotne pytanie o Boga, objawiającego się w Jezusie, nie jest pytaniem o to, dlaczego czyni wielkie cuda i znaki. Bóg czyni zawsze wielkie cuda i znaki. Istotne pytanie o Boga objawionego w Jezusie jest pytaniem o to, dlaczego Bóg się uniża aż po krzyż? Jeśli chcemy poznać Boga objawionego w Jezusie, musimy patrzeć na Ukrzyżowanego. To jest największa prawda o Bogu, Który jest miłością.

Jak dodał abp Ryś, taki wizerunek Boga, zarówno u Heroda, jak i dla wielu współczesnych osób, jest przedmiotem pogardy lub braku zainteresowania. Zachęcał też, by każdy zadał sobie osobiste pytanie o to, jak realizuje w swoim życiu pragnienie spotkania Jezusa.

W naszym życiu, tak jak i w życiu Heroda, Jezus przychodzi w pełnej prawdzie wtedy, kiedy staje przed nami głodny, spragniony, bezdomny, nagi, w więzieniu, chory. Podobnie jak Herodowi, bardzo łatwo przychodzi nam pominąć takiego Jezusa i wzgardzić Nim

– przestrzegał abp Ryś.

Zebranie Plenarne CCEE potrwa do niedzieli 26 września. Temat wybrany na Zebranie Plenarne brzmi: „CCEE – 50 lat w służbie Europie – pamięć i perspektywy w kontekście Fratelli tutti”.

Czytaj także: Przewodniczący Episkopatu Polski weźmie udział w jubileuszu 50-lecia CCEE

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter