29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wdzięczny prezydentowi Castro

Ocena: 0
937

Przede wszystkim chcę podkreślić serdeczne przyjęcie i gotowość prezydenta Kuby Castro, który zrobił wszystko, aby to spotkanie doszło do skutku – powiedział Franciszek do dziennikarzy towarzyszących mu w drodze z Hawany do Miasta Meksyk 12 lutego.

2016-02-14 14:11 
kg (KAI) / Watykan, sg

Wyraził również wdzięczność patriarsze moskiewskiemu Cyrylowi, z którym rozmawiał jak z bratem i z "całkowitą szczerością". W czasie ponad 3-godzinnego lotu nie doszło do zwyczajowej rozmowy papieża z dziennikarzami, gdyż – jak zaznaczył Ojciec Święty – dostali tekst Deklaracji Wspólnej, nad którą "będą musieli pracować całą noc".

Oto polski tekst wypowiedzi Franciszka w samolocie, przekazanej przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej:

W czasie lotu, który zaprowadził go z Kuby do Meksyku, Ojciec Święty zapragnął spotkać się ponownie z dziennikarzami, obecnymi na pokładzie samolotu, aby podzielić się swymi uczuciami po sp patriarchą Cyrylem w Hawanie.a papieża:.

Ks. F. Lombardi:

Próbowaliśmy powiedzieć papieżowi, aby był spokojny, aby wypoczął w drodze między Kubą a Meksykiem, ale jest on tak pełen entuzjazmu i radości po tym spotkaniu, że chciał bezwzględnie odbyć nowe spotkanie z nami, aby przedstawić swe uczucia i powiedzieć to, co pragnie. Wasza Świątobliwość, tysiąckrotne dzięki.

Franciszek:

Dobry wieczór. Sądzę, że wraz z Deklaracją, którą otrzymaliście, macie pracę na całą noc, a nawet na jutro! Dlatego nie robimy pytań i odpowiedzi. Chciałbym jednak powiedzieć o swoich uczuciach.

Przede wszystkim uczucie przyjęcia i gotowości prezydenta Castro. Rozmawiałem z nim kiedyś o tym spotkaniu i wyraził gotowość uczynić wszystko i widzieliśmy, że przygotował wszystko do niego. trzeba podziękować za to.

Po drugie, z patriarchą Cyrylem odbyła się rozmowa braci. Jasne punkty, które niepokoją nas obu – o tym rozmawialiśmy, z całą szczerością. Czułem się przy nim jak brat i on także powiedział mi to samo. Dwaj biskupi, którzy rozmawiają o sytuacji w swych Kościołach – to po pierwsze. Druga sprawa to sytuacja na świecie, wojny, wojny, które obecnie grożą tym, że nie będą już tak "po kawałku", ale że wciągną wszystkich; i o sytuacji w prawosławiu, i o zbliżającym się Soborze Wszechprawosławnym.

Ale mówię wam, naprawdę czułem radość wewnętrzną, która jest właściwa Panu. On [patriarcha] mówił swobodnie i ja mówiłem swobodnie. Czuło się radość. Tłumacze byli dzielni, obaj. Było to kolokwium "na sześć oczu": patriarcha Cyryl, Jego Eminencja metropolita Hilarion i Jego Eminencja kardynał Koch oraz dwaj tłumacze. Ale z pełną wolnością. Rozmawialiśmy my dwaj a inni, jeśli zadawało się im jakieś pytanie.

Po trzecie, powstał program ewentualnych wspólnych działań, gdyż jedność postępuje. Powiedziałem kiedyś, że jeśli jedność robi się w gabinecie, badając teologię i całą resztę, być może przyjdzie Pan, a my jeszcze będziemy pracować nad jednością. Jedność idzie dalej i dalej: niech przynajmniej Pan, gdy przyjdzie, spotka nas wędrujących.

Później podpisaliśmy tę Deklarację, którą macie w rękach: będzie wiele interpretacji, bardzo wiele. Ale jeśli są jakieś wątpliwości, ojciec Lombardi będzie mógł powiedzieć prawdziwe znaczenie tej sprawy. Nie jest to deklaracja polityczna ani deklaracja socjologiczna, jest to deklaracja duszpasterska, nawet jeśli mówi się w niej o sekularyzmie i o sprawach zbliżonych, o manipulacji biogenetycznej i wszystkich tych sprawach. Ale jest duszpasterska: dwóch biskupów, którzy spotkali się zatroskani duszpastersko. A ja jestem szczęśliwy. Teraz czeka mnie 23 km otwartym samochodem...

Bardzo wam dziękuję za waszą pracę: robicie to, co możecie! Dziękuję bardzo, dziękuję.

Ks. Lombardi: Tysiąckrotne dzięki, Wasza Świątobliwość i szczęśliwej podróży.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter