21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafia błogosławionej teściowej

Ocena: 3.4
1120

W Grodnie na Białorusi powstaje pierwszy kościół pw. bł. Marianny Biernackiej. Parafianami są głównie Polacy.

Wizualizacja budowanego kościoła

Urodzona w 1888 r. w Lipsku nad Biebrzą Marianna Biernacka (z d. Czokało) prowadziła zwyczajne życie – najpierw u boku męża, następnie dzieliła je z synem i synową – pełna troski, życzliwości i matczynej miłości wobec małżonków i ich potomstwa. Rodzina wspólnie modliła się, prowadziła kuchnię, a Marianna opiekowała się wnuczką Eugenią. Jednak to właśnie schyłek jej życia i heroiczny czyn sprawiły, że została wyniesiona na ołtarze.

 


PÓJDĘ ZA NIĄ

Na początku lipca 1943 r. miały miejsce masowe aresztowania mieszkańców Lipska i okolic. Na liście aresztowanych znalazł się syn błogosławionej i jego żona. Kiedy uzbrojony żołnierz niemiecki wszedł do domu Biernackich, nakazując Annie i Stanisławowi opuszczenie mieszkania, Marianna padła do nóg esesmana i błagała go o zezwolenie na pójście na śmierć zamiast synowej. Wypowiedziała przy tym następujące słowa: „Jak ona pójdzie, jest przecież w ostatnich tygodniach ciąży, ja pójdę za nią”. Niemiec zgodził się na propozycję Marianny, która wraz z synem Stanisławem i innymi aresztowanymi została przewieziona do więzienia w Grodnie.

Kobieta została rozstrzelana przez Niemców razem z 49 mieszkańcami Lipska 13 lipca 1943 r. na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem. Poprzez swoją męczeńską śmierć uratowała synową i jej nienarodzone dziecko.

Według mieszkańców Lipska i okolic Marianna była wzorem zarówno w życiu rodzinnym, jak i parafialnym. Wyróżniała się skromnością, prostotą i cichością serca. Jej bohaterski czyn jest podkreślany szczególnie przez miejscową ludność, a wierni porównują ofiarę Marianny do męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego.

 


PIERWSZA PARAFIA

Po wielu latach, w 2019 r., błogosławiona została obrana za patronkę powstającej w Grodnie parafii. Obecnie budowana jest pierwsza świątynia pod jej wezwaniem. Parafia została erygowana w przededniu 20. rocznicy beatyfikacji Marianny, która miała miejsce 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Jan Paweł II ogłosił wtedy Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie 108 męczenników II wojny światowej.

Mimo że budowa kościoła rozpoczęła się dwa lata temu w niesprzyjających okolicznościach, to dzięki modlitwie i ogromnemu zaangażowaniu ludzi dobrej woli, prace posuwają się naprzód. – Pan Bóg tak się troszczy o nas w tych ciężkich czasach, że mimo wszystko idziemy z nadzieją, że ta nasza świątynia powstanie. Parafianie sami też się cieszą i wspierają budowę na rozmaite sposoby – modlitwą, a ci, którzy mogą, finansowo. Postępy są widoczne, aż się serce raduje. Potrzeba było dużo modlitwy, żeby w ogóle udało się załatwić formalności i plac pod budowę, ale dostaliśmy plac i to w najpiękniejszym miejscu na tym osiedlu – mówi ks. Jerzy Martinowicz, proboszcz parafii oraz rzecznik prasowy diecezji grodzieńskiej.

Bł. Marianna Biernacka jest dla tutejszych wiernych szczególną postacią. Choć pochodziła z terenów Podlasia, to została zamordowana na ziemi białoruskiej, w pobliżu ich parafii. Są przekonani, że uratowała życie nie tylko swojej synowej i wnuków, ale że ratuje ich relacje, a w sposób szczególny relacje w ich rodzinach. Wierni widzą w tej błogosławionej przede wszystkim patronkę teściowych, wdów, synowych, życia poczętego, bezdzietnych małżeństw, a także całych rodzin.

– Jesteśmy najbliżej tego miejsca, gdzie została rozstrzelana, w lesie około cztery kilometry stąd. A jak została zatrzymana, to przewieziono ją do więzienia właśnie do Grodna – zauważa proboszcz. – Doświadczamy wielkiego działania Pana Boga za wstawiennictwem naszej patronki. Zawsze jak mamy jakiś problem, to jadę w miejsce jej męczeńskiej śmierci odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia – dodaje.

 


ŻYWA WSPÓLNOTA

Parafianie są bardzo zaangażowani w budowę i życie wspólnoty, uczestniczą we Mszach św. również w tygodniu. Na te niedzielne Eucharystie przychodzi już 400 osób, a osiedle cały czas się rozbudowuje i nowe twarze widoczne są niemal co tydzień. Do zimy zostało zaplanowane wykonanie dolnej części kościoła, gdzie na czas jesieni i zimy powstanie tymczasowa kaplica.

Świątynia pod wezwaniem bł. Marianny Biernackiej ma się stać miejscem szczególnej modlitwy za wszystkie rodziny Grodna i kraju, a także centrum spotkań i formowania młodych rodzin, dzieci i młodzieży. Ma tu powstać nowoczesne centrum duszpasterskie, w którym będzie można znaleźć kompetentną pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów i wyzwań. Poza wsparciem modlitewnym, budowę świątyni można wesprzeć za pomocą wpłat pod adresem https://zrzutka.pl/eesuzb.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter