24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafia Cudu nad Wisłą

Ocena: 0
1259

Najważniejsze miejsca pamięci Cudu nad Wisłą w powiecie wołomińskim znajdują się na terenie Ossowa. Pamięć o bohaterach poległych w 1920 r. zachowana została dzięki kapłanom i okolicznym mieszkańcom.

fot .Irena Świerdzewska

– Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą w powiecie wołomińskim są wielkim świętem. Na ulicach, budynkach instytucji i prywatnych domach wywieszane są narodowe flagi, bo na całym terenie powiatu miały miejsce działania wojenne. Rodziny z dziećmi zmierzają, by wziąć udział we Mszy świętej, zobaczyć rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej – mówi ks. dziekan Jacek Dębski, proboszcz parafii św. Trójcy w Kobyłce, opiekujący się sanktuarium w Ossowie.

Sanktuarium znajduje się na terenie ustanowionej w 2008 r. parafii Matki Bożej Zwycięskiej, która wydzielona została z parafii św. Trójcy w Kobyłce, a obecnie znajduje się w unii personalnej z macierzystą parafią. Msze święte w sanktuarium, które stanowi kaplica, odprawiane są w każdą niedzielę o godz. 8.30.

To miejsce zaczyna szczególnie ożywać w rocznice obchodów zwycięskiej bitwy 1920 r. Wtedy przybywa tu kilka tysięcy ludzi. Coroczne uroczystości odbywają się z udziałem władz państwowych, samorządowych, w asyście wojskowej. W tym roku przed kaplicą w Ossowie poświęcone zostanie popiersie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Chcemy w ten sposób uczcić wyniesionego na ołtarze Prymasa Tysiąclecia – mówi ks. Jacek Dębski.

– Na mogiły bohaterów przybywają kolejne pokolenia ich rodzin, nawet z odległych rejonów Polski – podkreśla ks. Dębski. Na małym cmentarzu mieści się dziewięć kwater ze zbiorowymi mogiłami. Widnieją na nich nazwiska poległych. W dużej mierze dzięki parafii w Kobyłce zachowana została pamięć o bohaterach.

Po bitwie 14 sierpnia 1920 r. znaleziono ciała ponad 300 poległych. Pochowano ich w zbiorowej mogile za rzeczką Długą. W rocznicę bitwy, w sierpniu 1924 r., odsłonięto obelisk z nazwiskami 70 oficerów i żołnierzy, których udało się zidentyfikować, uformowano mogiły. Cztery lata później cmentarz otoczono murem ceglanym i wybudowano kaplicę polową. Do sierpnia 1939 r. organizowano tu uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem uczestników bitwy, a także władz państwowych. W czasie II wojny światowej i za czasów reżimu komunistycznego zakazany był wstęp na cmentarz. – Teren włączono w obręb poligonu wojskowego, ale ludzie przychodzili potajemnie i ustawiali na mogiłach znicze – mówi ks. Jacek Dębski. Kapłani z parafii św. Trójcy w Kobyłce w czasie katechez opowiadali młodzieży o mogiłach bohaterów i zachęcali do pamięci o nich. Ks. prał. Kazimierz Konowrocki, ówczesny proboszcz, doprowadził do odbudowy kaplicy polowej i 24 sierpnia 1978 r., po 40 latach, została w niej odprawiona pierwsza Msza święta.

Celebransem był bp Jerzy Modzelewski. W kaplicy parafianie ufundowali potem tablicę upamiętniającą ks. Konowrockiego. W ołtarzu głównym od 1932 r. znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, koronowany w setną rocznicę Cudu nad Wisłą. W sanktuarium zobaczyć też można kopie dokumentów, fotografie poległych pod Ossowem dowódców, osobno ks. Ignacego Skorupki.

Miejsce śmierci ks. Skorupki znajduje się ok. 1 km od kaplicy. Upamiętnia je stojący w polu krzyż. Ministerstwo Obrony Narodowej 14 sierpnia, w dniu śmierci bohatera, o godz. 21.00 organizuje tu apel poległych i złożenie wieńców. 15 sierpnia o godz. 8 rano z udziałem praskiego ordynariusza ma miejsce modlitwa, potem przemarsz na Eucharystię do sanktuarium.

Na terenie sanktuarium po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. utworzona została Dolina Dębów z aleją poległych. Co roku odsłaniane są tu trzy–cztery popiersia osób, które zginęły w katastrofie samolotowej. Upamiętnionych jest już 29 osób, o co dbają Ryszard Walczak, prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, i osoby ze starostwa wołomińskiego.

Nieopodal kaplicy w 2014 r. odsłonięto tablicę ośmiu dowódców, bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy w 1940 r. zostali zamordowani w Katyniu. W ten sposób symbolicznie powiązane zostały Bitwa Warszawska, Katyń i Smoleńsk.

– Zwłaszcza w okresie letnim przyjeżdża do Ossowa indywidualnie sporo turystów – mówi ks. Jacek Dębski.

Wejście na teren sanktuarium udostępniane jest w okresie letnim w godz. 6–20, zimowym w godz. 6–18, a utrzymaniem porządku zajmuje się osoba zatrudniona przez starostwo wołomińskie. – Trzeba podkreślić duże zaangażowanie władz starostwa wołomińskiego w coroczne obchody rocznicy Cudu nad Wisłą i dbałość o miejsca pamięci – chwali ks. Jacek Dębski.

Obok sanktuarium w stulecie Cudu nad Wisłą rozpoczęła się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej, prowadzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Zakończenie przewidywane jest na przyszły rok. Jeśli uda się stworzyć ciekawą aranżację, pamięć o zwycięskiej bitwie polsko-bolszewickiej nie zatrze się w kolejnych pokoleniach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter