20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafia na skarpie

Ocena: 0
1819

Na Nowym Mieście w Warszawie znajduje się najstarszy stołeczny kościół pod wezwaniem NMP.

fot. Patryk Lubryczyński

Akt erekcyjny parafii Nawiedzenia NMP, sporządzony 30 czerwca 1411 r., został podpisany przez biskupa poznańskiego Wojciecha Jarzębowskiego. Warszawa była wówczas częścią archidiecezji poznańskiej.

W tutejszej świątyni, po tak zwanym chrzcie „z wody”, czyli bez kapłana, miały miejsce uzupełniające obrzędy chrzcielne św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego). – W Archiwum Państwowym w Warszawie zachował się do akt chrztu świętego – mówi proboszcz ks. prałat Stefan Kotwiński.

Na bocznej ścianie prezbiterium wisi zabytkowy obraz mistrza Michaela Willmanna pod tytułem „Nawiedzenie NMP” z 1682 r. [pisaliśmy o nim w „Idziemy” nr 51/2021].

 


NOWE MIASTO

Ksiądz proboszcz zwraca uwagę, że na terenie parafii jest sześć świątyń. – Kościół parafialny jest malowniczo położony na skarpie wiślanej, ale jest zlokalizowany na krańcu parafii, przez co wierni mają często bliżej do innej świątyni – opisuje kapłan. Tylko połowa osób, które uczestniczą w niedzielnych Mszach świętych, to parafianie. Resztę wiernych stanowią sympatycy parafii oraz turyści zwiedzający Nowe Miasto. W parafii przeważają starsi ludzie, ponieważ młodzi nie pozostają tu długo. Mieszkania na Nowym Mieście to najczęściej „kawalerki”, które nie są wystarczającą przestrzenią dla rozwoju rodziny.

 


DUSZPASTERSTWO

Duszpasterze poświęcają wiele czasu narzeczonym, zajmując się wszelkimi formalnościami związanymi z sakramentem małżeństwa. – Kościoły staromiejskie są chętnie wybierane na miejsca ślubów, których w ciągu roku odbywa się około pięćdziesięciu – wyjaśnia ks. Kotwiński.

Proboszcz czuwa m.in. nad przygotowaniem dzieci do Pierwszej Komunii Świętej i nad Domowym Kościołem. Ks. Piotr Piekarski wspiera Rodzinę Szkaplerzną, Żywy Różaniec, odwiedza chorych. Ks. Łukasz Gałązka zajmuje się także kręgami Domowego Kościoła, prowadzi katechezy przedchrzcielne oraz animuje duszpasterstwo młodzieży. W parafii posługują siostry felicjanki: s. Margareta jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 32, a s. Emilia zakrystianką.

Corocznie między 7 a 16 lipca odprawiana jest Ogólnowarszawska Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej, poprzedzająca maryjną uroczystość. Od września do czerwca w drugą niedzielę miesiąca odbywa się Msza święta z nabożeństwem do Pani Szkaplerznej, w którym bierze udział parafialna Rodzina Szkaplerzna. W świątyni znajduje się też ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej.

W parafii działa kilkanaście kręgów Domowego Kościoła. Członkini wspólnoty Joanna Jasińska opowiada, że wspólnota prowadzi kursy przedmałżeńskie w formule „Radość i nadzieja”, oparte na programie opracowanym przez Instytut Studiów nad Rodziną im. abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach. – Aktywnie uczestniczymy w oprawie liturgicznej niedzielnych Mszy świętych o godz. 9.30. Po Eucharystii jeden z kręgów przygotowuje agapę, czyli poczęstunek z możliwością poznania osób tworzących naszą wspólnotę – opisuje. Z inicjatywy Domowego Kościoła powstała Schola Kana Galilejska pod dyrekcją mgr Alicji Ogrodzińskiej, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Żywym uczestnictwem charakteryzuje się także Msza święta animowana przez scholę dziecięcą i młodzież z okolicznych szkół podstawowych pod opieką s. Margarety.

 


POMOC CHARYTATYWNA

Przed świętami Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego parafialna Caritas koordynuje akcję charytatywną, rozdając 60–70 paczek dla najbardziej potrzebujących parafian. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu przy wyjściu z kościoła były przyjmowane ofiary do puszek na ten cel. Do Niedzieli Palmowej można przynosić długoterminowe produkty spożywcze lub środki czystości. Dary można składać przed ołtarzem Matki Bożej Szkaplerznej, w specjalnym koszu.

– Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, we współpracy z parafią Wszystkich Świętych w Warszawie, systematycznie zbierane są również środki opatrunkowe dla Ukrainy – podkreśla ks. Stefan.

Parafia Nawiedzenia NMP
ul. Przyrynek 2, 00-219 Warszawa
+48 22 831 24 73 | www.przyrynek.waw.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter