1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarcha Jerozolimy: Pielgrzymi są bezpieczni

Ocena: 0
1515

Łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal zaapelował, aby w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia pielgrzymować do Ziemi Świętej.

2015-12-17 16:52
ts / Jerozolima (KAI), mz
fot. Jean & Nathalie via Foter.com / CC BY

Mimo napiętej sytuacji w regionie, szlaki pielgrzymkowe są bezpieczne – powiedział patriarcha 16 grudnia podczas tradycyjnej konferencji prasowej w Jerozolimie przed uroczystościami Bożego Narodzenia. Podkreślił, że pielgrzymi są szanowani „przez wszystkie strony”.

Na zaproszenie papieża Franciszka, który 8 grudnia zainaugurował Rok Święty, również Kościół w Ziemi Świętej otworzył Drzwi Święte – poinformował patriarcha Twal. Wśród tych uprzywilejowanych kościołów wymienił np. bazylikę Narodów w Ogrodzie Oliwnym oraz bazylikę Narodzenia w Betlejem.

Ze względu na trudną sytuację polityczną, Boże Narodzenie w Ziemi Świętej będzie obchodzone skromniej – zapowiedział łaciński patriarcha. Parafiom zaproponowano, aby na pamiątkę ofiar przemocy i terroryzmu na wszystkich bożonarodzeniowych choinkach na pięć minut wyłączyć oświetlenie choinek. Również Msza święta w Boże Narodzenie będzie odprawiana w intencji ofiar i ich rodzin.

Ponadto nieco inaczej będzie w tym roku wyglądało tradycyjne przybycie patriarchy łacińskiego do Betlejem 24 grudnia. Wspólny komitet Patriarchatu i franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej postanowił bowiem zapewnić takie środki, które pozwolą na uporządkowane przejście procesyjne na Plac Żłóbka oraz na uniknięcie opóźnień w przebiegu ceremonii.

Odnosząc się do sytuacji w Ziemi Świętej, patriarcha Twal podkreślił, że ten region znalazł się po raz kolejny w „diabelskim kręgu” krwawej przemocy. – Ta trzecia wojna światowa w kawałkach, o której mówił papież Franciszek, odbywa się na naszych oczach i w naszym regionie – skonstatował hierarcha.

Według łacińskiego patriarchy, sytuacja w Ziemi Świętej odzwierciedla dotychczas nieznane zagrożenie terrorystyczne dla świata. – Ta niosąca śmierć ideologia oparta o fundamentalizm religijny i upór szerzy terror i barbarzyństwo wśród niewinnych ludzi – stwierdził patriarcha Twal, a jako źródło obecnego kryzysu wymienił udział Jordańczyków w wojnie w Syrii. Zdaniem patriarchy, od rozwiązania tego konfliktu zależy przyszłość całego Bliskiego Wschodu.

Jednocześnie abp Twal skrytykował „absurdalność i dwulicowość” sił międzynarodowych. Z jednej strony mówi się o dialogu, sprawiedliwości i pokoju, z drugiej – dostarcza broń walczącym stronom. W sposób zdecydowany patriarcha jest przeciwny militarnemu rozwiązaniu konfliktu. Przede wszystkim – powiedział – należy zwalczyć ubóstwo i niesprawiedliwość, bo to one stanowią pożywkę dla terroryzmu, trzeba też wspierać wychowywanie do tolerancji i akceptacji drugiego człowieka, każdego człowieka.

Odnosząc się do konfliktu palestyńsko-izraelskiego, abp Twal zaapelował do władz politycznych obu stron o odważne działania oraz o poszanowanie międzynarodowych rezolucji. Zwrócił uwagę, że oba narody są zmęczone konfliktem i z utęsknieniem oczekują pokoju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter