28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patronka pomyślnego wiatru

Ocena: 0
2895

„Matko nasza, strzeż nas wszystkich z czułością, daj nam swą siłę i wiele pociechy. Wszyscy jesteśmy Twymi dziećmi: udajemy się pod Twoją opiekę. Nie zostawiaj nas samych w chwili bólu i doświadczenia”.

Costa Smeralda, Sardynia

Tymi słowami papież Franciszek zawierzył mieszkańców Sardynii opiece ich Patronki – Matki Bożej z sanktuarium Bonaria w Caligari. Caligari i Buenos Aires, rodzinne miasto Ojca Świętego, łączy szczególna więź, ale to długa historia…

Było lato 1370 r. Wypełniony towarami żaglowiec płynął do Italii. Przychylne wiatry dawały żeglarzom nadzieję na szczęśliwe dotarcie do portu. Niespodziewanie w pobliżu Sardynii morze wzburzyło się, a olbrzymie fale groziły zatopieniem statku. Ludzie przygotowali się na najgorsze. Mając nadzieję, że lekki żaglowiec zdoła przynajmniej utrzymać się na wodzie, kapitan kazał wyrzucić ładunek za burtę. I oto stało się coś dziwnego: gdy tylko wielki kufer dotknął wzburzonych fal, morze uspokoiło się, wiatr ustał i zaświeciło słońce. Radość załogi zmieniła się w zdziwienie, gdy zauważono, że wszystkie towary poszły na dno, a tajemnicza skrzynia unosi się na powierzchni. Marynarze postanowili wciągnąć ją na pokład, szybko jednak zdali sobie sprawę, że to zadanie niewykonalne: poruszana nieznaną siłą skrzynia płynęła ku wybrzeżom Sardynii, w tajemniczy sposób pociągając za sobą statek. Gdy zbliżyli się do wyspy, skrzynia zatrzymała się w zatoce pod wzgórzem Bonaria (co znaczy ‘dobre powietrze’, ‘pomyślny wiatr’). Próby wyciągnięcia jej na brzeg nie dawały rezultatu, choć obecni na brzegu rybacy próbowali pomóc marynarzom. O pomoc poproszono więc braci ze znajdującego się w pobliżu klasztoru. Ku zdumieniu wszystkich dwaj zakonnicy z łatwością wyciągnęli skrzynię z wody. Kiedy wśród entuzjastycznych okrzyków skrzynię otwarto, ukazała się piękna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Nadano jej imię Matki Bożej z Bonaria, od nazwy wzgórza, które Madonna sama wybrała na swoją siedzibę.

Wiarygodność powyższego opisu została oficjalnie potwierdzona dokumentem zredagowanym w toku postępowania przeprowadzonego na polecenie arcybiskupa Cagliari w 1592 r. Dokument przechowywany jest w archiwum kurii archidiecezjalnej.

Przez wieki, dzięki dynamicznym stosunkom handlowym Sardynii i niezwykłej działalności opiekujących się sanktuarium ojców mercedarianów, kult Maryi z Bonaria przekroczył granice wyspy i dotarł do obu Ameryk. Mercedarianie (Zakon Najświętszej Maryi Panny Miłosierdzia dla Odkupienia Niewolników), których głównym charyzmatem był wykup chrześcijan wziętych przez pogan w niewolę, docierali do najdalszych zakątków świata, niosąc ze sobą wizerunek i kult patronki. Wiele miejscowości w Kolumbii, Kostaryce, Nikaragui, Meksyku i Peru nosi dziś nazwę Buen Aire (Bonaria). Najsłynniejszym miastem zawdzięczającym swe miano patronce Sardynii jest stolica Argentyny – Buenos Aires. Na początku lutego 1536 r. do ujścia rzeki La Plata przybiły hiszpańskie statki; na ich pokładach byli być może żeglarze z Sardynii, z pewnością zaś – mercedarianie z Bonaria. Podobno to oni przekonali dowódcę wyprawy Pedra de Mendonzę, aby nową osadę nazwał Puerto de Santa María del Buen Ayre, czyli Port Maryi Panny Pomyślnego Wiatru.

Na wzgórzu Bonaria zbudowano dwie świątynie. Większa i nowsza ma tytuł bazyliki mniejszej, nadany 25 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. Mniejsza, wzniesiona jeszcze w XIV w. przez Aragończyków, to najstarszy na Sardynii przykład gotyku katalońskiego. Właśnie tu, w niszy za głównym ołtarzem, znajduje się oryginalna figura Matki Bożej z Bonaria. Półtorametrowa postać Maryi, o niezwykle łagodnym obliczu, to rzeźba z jednego kawałka drzewa chleba świętojańskiego. Inną cenną pamiątką przechowywaną w sanktuarium jest skrzynia, w której wizerunek przybył w 1370 r. Zachowała się w stosunkowo dobrym stanie, mimo że wybierający się dawniej w podróż żeglarze mieli zwyczaj zabierać ze sobą jej odłupane fragmenty, bo – jak wierzyli – wrzucone podczas burzy do morza, niezawodnie uspokajały wzburzone fale. W muzeum oglądać można liczne, często bardzo stare wota ofiarowane Madonnie przez marynarzy z całego świata. Matka Boża z Bonaria jest bowiem nie tylko patronką Sardynii, ale i opiekunką wszystkich śmiałków żeglujących po morzach.

Sanktuarium Bonaria w Caligari

***
Materiał przygotowany we współpracy z Pallotyńskim Biurem Pielgrzymkowo-Turystycznym PEREGRINUS, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa, tel. 22 619 15 02, 22 618 67 23, 22 618 68 51, www.bp.ecclesia.org.pl

Magda Siemińska
fot. arch. PEREGRINUS, Magda Siemińska

Idziemy nr 31 (565), 31 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter