25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patronka Trybunału

Ocena: 0
2640

Znaczenie wizerunku w historii Kościoła i Polski podkreśliła koronacja Madonny z Dzieciątkiem przez Benedykta XVI podczas Mszy Świętej na pl. Piłsudskiego w Warszawie 26 maja 2006 r. Korony przeznaczone na obraz Matki Bożej Trybunalskiej pobłogosławił wcześniej, 27 października 2004 r., Jan Paweł II.

Matka Boża Trybunalska od 26 maja 2007 r. jest oficjalnie patronką polskich parlamentarzystów. Dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie odczytał na uroczystej Mszy Świętej w Piotrkowie Trybunalskim nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Kopię obrazu Matki Bożej Trybunalskiej otrzymali wtedy przedstawiciele polskich parlamentarzystów – Elżbieta Radziszewska (PO), Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) i Andrzej Dera (PiS).

 

Skąd przybyła

Jaka jest historia powstania obrazu, nie wiadomo. Wizerunek, datowany na około 1600 r., prawdopodobnie jest dziełem włoskiego artysty. Renowacja przeprowadzona przed 11 laty wykazała, że powstał między gotykiem i renesansem. Obraz przedstawia Matkę Bożą Pocieszenia: Madonna-Królowa ubrana jest w szkarłatną suknię i zielony płaszcz ze złotą lamą, wyszywaną perłami. Ma na głowie koronę królewską, a Dziecię – cesarską. Jezus ubrany jest w złotą suknię, w prawej dłoni trzyma berło, znak władzy, w lewej – kwiat.

Na temat pojawienia się wizerunku w Piotrkowie Trybunalskim krążą dwie legendy. Obraz miał zostać zakupiony w Rzymie przez młodego kapłana, który chciał w ten sposób podziękować za ocalenie życia. Kapłan ten miał cudem uniknąć pogrzebania żywcem po oberwaniu ziemi w kopalni w Sulejowie; druga wersja domniemywa, że uszedł z życiem z rąk Tatarów.


Wierni przynosili swe skargi do stóp Matki Bożej,
by je złożyła przed Bożym Trybunałem

 

Kiedy obraz znalazł się w Piotrkowie, miasto stawało się ważnym miejscem w historii Polskiego państwa i Kościoła. Od 1442 r. w Piotrkowie odbywały się synody. Jak ustalili historycy, ostateczne uksztaltowanie się parlamentu polskiego z podziałem na dwie izby – Sejm i Senat – nastąpiło właśnie w Piotrkowie na zwołanym przez Jana Olbrachta zjeździe generalnym w styczniu 1493 r. Na kolejnym sejmie, który obradował w 1496 r., zatwierdzono ten ustrój polskiego parlamentu i uchwalono – co stało się zasadą obowiązującą do dzisiaj – że posłowie działają na mocy pełnomocnictwa udzielonego im przez wyborców. Zostało to jeszcze raz potwierdzone w konstytucji zwołanego do Piotrkowa w 1503 r. sejmu walnego, którego obradami kierował królewski brat, kard. Fryderyk, upoważniony do zarządzania państwem podczas nieobecności króla. W uchwalonej wtedy konstytucji zapisano po łacinie, że „posłowie są reprezentantami wszystkiego ciała Królestwa”.

W połowie XVI w. powstawał w Piotrkowie tzw. Kodeks piotrkowski, czyli kodyfikacja prawa cywilnego i karnego z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Od XVII w. miasto było miejscem sejmów walnych. Ostatni Sejm w Piotrkowie obradował w 1567 r.

 

Obchody jubileuszu

W programie tegorocznych obchodów 1050-lecia chrztu Polski nie mogło więc zabraknąć Piotrkowa Trybunalskiego. Z sanktuarium Maki Bożej Trybunalskiej, gdzie znajduje się obraz, 3 kwietnia o godz. 10.30 wyruszy procesja z wizerunkiem Madonny. Przejdzie ulicami miasta do kościoła parafialnego Najświętszego Serca Jezusowego. Tu o godz. 12 odprawiona będzie Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Dzień wcześniej, 2 kwietnia, w Centrum Idei ku Demokracji przy kościele akademickim Matki Bożej Śnieżnej przy ul. Rycerskiej 3 odbędzie się konferencja popularno-naukowa „Moralność – wspólnota – państwo”. Konferencja będzie poświęcona problematyce zasad i wartości, na których powinien być oparty porządek społeczno-polityczny państwa.

Podczas obchodów jubileuszu chrztu w Piotrkowie Trybunalskim uczestnicy będą dziękować Miłosiernemu Bogu za dar chrztu Polski i prosić o pomyślną przyszłość dla naszej Ojczyzny.

Oprac. is
fot. Łukasz Głowacki

Idziemy nr 14 (548), 3 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter