16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży: Skarżysko-Kamienna i Kielce

Ocena: 0
703

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i czuwanie młodzieży towarzyszyły przybyciu do Kielc symboli Światowych Dni Młodzieży - krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Opiekunki Ludu Rzymskiego), które dotarły do kościoła św. Maksymiliana w sobotę 28 sierpnia. Wcześniej symbole ŚDM przebywały w diecezji radomskiej, gdzie w Skarżysku-Kamiennej bp Marek Solarczyk spotkał się z członkami Ruchu Światło-Życie. Młodzi dziękowali za 50 lat obecności ruchu oazowego w diecezji radomskiej. W niedzielę przybyły już do Warszawy, gdzie o godz. 9.30 w katedrze św. Michała i św. Floriana zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego.

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Skarżysku-Kamiennej, fot. A. Jaroszewicz

ŚDM odbędą się w Lizbonie w 2023 r. Do tego czasu symbole tego wydarzenia peregrynują po całym świecie, przypominając o nim i gromadząc młodych na wspólnej modlitwie.

Te wszystkie spotkania, tak jak dzisiaj u nas w Skarżysku, są wyjątkowym świadectwem, że Kościół żyje, że młodzi w tym Kościele naprawdę trwają. Cieszę się, że pielgrzymka tych symboli ŚDM właśnie to potwierdza.

– mówił bp Marek Solarczyk.

W spotkaniu uczestniczył ks. Mariusz Wilk, dyrektor biura krajowego Światowych Dni Młodzieży w Polsce. 

Kolejny raz symbole ŚDM są w diecezji radomskiej. Wciąż mamy w pamięci żywe obrazy pielgrzymki sprzed 6 lat. Cieszymy, że od tygodnia symbole są obecne w naszym kraju. Mamy wiarę, że staniemy się mocniejsi dzięki sile krzyża i Matce Bożej. Nasze pielgrzymowanie do Lizbony będzie piękną wspólną, drogą odnajdywania siebie w Kościele.

– powiedział ks. Mariusz Wilk.

Przeczytaj także: Jubileusz 50-lecia Ruchu Światło-Życie w diecezji radomskiej

W sobotę w godzinach popołudniowych symbole Światowych Dni Młodzieży zostały uroczyście przewiezione od Kielc

Homilię podczas Eucharystii w kościele św. Maksymiliana w Kielcach wygłosił ks. dr Mirosław Cisowski – dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej, omawiając w niej znaczenie symboli ŚDM i odwołując się m.in. do postaci św. Augustyna, patrona dzisiejszego dnia i zarazem szczególnego patrona poszukującej młodzieży.

Peregrynację symboli ks. Cisowski nazwał ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła i zaznaczył, że jej celem jest „coraz głębsze poznawanie Jezusa w tajemnicy Odkupienia i zawierzenie życia Matce Bożej”.

Symbole określił mianem „prawdziwych świadków życia Kościoła” i przypomniał ich historię - drewnianego krzyża z 1983 r. i ikony Salus Populi Romani (od 2000) oraz związane z nimi nauczanie i przesłanie papieskie.

Z kolei przywołany w homilii św. Augustyn „wywarł ogromny wpływ na życie Kościoła i jego nauczanie”. Choć żył w odległych realiach, to jednak w świecie, który „nieco przypominał dzisiejszy”.

Kaznodzieja omówił koleje życia Augustyna, jego nawrócenie, wymodlone przez matkę św. Monikę, wreszcie spuściznę teologiczną i filozoficzną.

Augustyn zawsze był człowiekiem poszukującym i zawsze nurtowało go pytanie o prawdę.

– mówił ks. Cisowski.

Papież Benedykt XVI stawia go za wzór do naśladowania, także młodym.

Jego wewnętrzne zmagania upodabniają go do wielu ludzi w naszych czasach.

– mówił ks. Cisowski, życząc młodym „pragnienia poszukiwania prawdy” i trwania przy Jezusie.

W świątyni zgromadziło się wiele młodych osób, w różnym wieku i z różnych wspólnot. Część z nich należała do centrum przygotowującego Światowe Dni Młodzieży w diecezji kieleckiej.

Po Mszy św. miało miejsce czuwanie modlitewne, prowadzone przez Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży w Kielcach oraz przez wspólnoty. Złożyło się na nie: Adoracja w duchu Taize oraz świadectwa uczestników ŚDM w ubiegłych latach, różaniec, Apel Jasnogórski.

Krzyż i ikona Salus Populi Romani objadą prawie 4 tys. kilometrów, odwiedzając młodzież w 23 diecezjach w ciągu 12 dni. Symbole będą przebywać w Polsce po raz piąty w historii.

Drewniany krzyż wykonany został w 1983 r. Rok później z woli papieża św. Jana Pawła II, który określił krzyż jako znak miłości Jezusa Chrystusa do człowieka, postawiono go w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Krzyż ŚDM ma wysokość 3,8 m i waży 31 kg.

Drugi symbol ŚDM – to kopia ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Ikona ma 118 cm wysokości i waży 15 kg.

Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był św. Jan Paweł II. Pierwsze spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym odbyło się w Rzymie w 1984 roku. Światowe Dni Młodzieży odbywają się co trzy lata w różnych miejscach na świecie.

Plan peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży w Polsce:

21.08 – Zakopane, Zabawa
22.08 – Lublin, Rzeszów
23.08 – Brok, Białystok
24.08 – Ełk
25.08 – Jarosław, Sandomierz
26.08 – Częstochowa
27.08 – Kokotek, Kalwaria Zebrzydowska
28.08 – Skarżysko-Kamienna, Kielce
29.08 – Radom, Warszawa

29.08 – Warszawa-Praga

  •     9:30 – Msza św. pod przewodnictwem bpa Jacka Grzybowskiego w katedrze św. Michała i św. Floriana
  •     12:00 – Msza św. pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego podczas Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych Dożynek w Poświętnem
  •     15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia w katedrze św. Michała i św. Floriana

30.08 – Kalisz
31.08 – Koszalin, Gdańsk
1.09 – Westerplatte

Przeczytaj także: Symbole ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter