19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pięć wieków kościoła św. Jakuba Apostoła na Tarchominie

Ocena: 5
2649

- Nasz jubileusz to jubileusz pięciuset lat uczenia się Chrystusa (...) bo było, jest i będzie zadaniem tej świątyni pomaganie w drodze do Zbawienia  - mówił dziś bp Romuald Kamiński w kościele św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie. Uroczysta Msza św., której  przewodniczył zainaugurowala centralne uroczystości jubileuszowe w tej najstarszej w Warszawie

Zuzanna Smoleńska

oryginalnej gotyckiej świątyni. Jak podkreślał ordynariusz diecezji, to, że świątynia ta, przesiąknięta modlitwą wielu pokoleń wiernych, wciąż tu nieprzerwanie jest, to przede wszystkim dowód na sens życia Kościoł oraz nieustającego zaaufania Boga do wiernych.

- Początki kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Warszawie - czytamy na stronie internetowej parafii - sięgają początków XV w., a pierwsza informacja o kościele pochodzi z 1427 z księgi ławniczej miasta Nowej Warszawy.

Kościół, będący pierwotnie świątynią drewnianą, zbudowano na niewielkim sztucznie usypanym wzgórku w celu zabezpieczenia go przed wylewami Wisły. W II połowie XV w. gospodarzem Tarchomina została rodzina Gołyńskich.

Za rok budowy przyjmuje się 1518 – data ta została umieszczona na jednej z cegieł w prezbiterium.

Po Mszy świętej proboszcz tarchomińskiego kościoła, ks. Andrzej Kowalski, zaprosil wiernych do parafialnego ogrodu, gdzie do końca dnia odbywać się będzie urodzinowy rodzinny piknik. Jak zapowiadano "nie zabrakie ani grochówki ani  potańcówki", a na prztkoscielnych scenach wystąpią m.in. zespół Gospel Rain, zespoły parafialne oraz grupy artystyczne z pobliskich szkół i sąsiedzkiego przedszkola sióstr służebniczek. Zakonczenie świętowania planowane jest na godzinę 22. Ale dzisiejsze spotkanie to nie koniec jubileuszu tutejszego Kościoła.

- ... pragnieniem moim – zaprasza ks. proboszcz Andrzej Kowalski – jest, by przez cały rok świętować Jubileusz naszego kościoła i podejmować liczne inicjatywy. Podejmowanie jubileuszu, w języku Biblii wyrażało m.in. zaufanie Narodu Wybranego do Boga. Mamy więc i my szczególną i jedyną w swoim rodzaju okazję do wypowiedzenia Bogu naszej otwartości na Niego i człowieka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter