19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzym, redaktor i czciciel Maryi

Ocena: 0
1187

Biskup pielgrzym – to najbardziej charakterystyczna cecha nowego metropolity przemyskiego abp. Adama Szala.

2016-04-30 12:34
pab / Przemyśl (KAI), sg
fot. episkopat.pl

Co roku uczestniczy on w pieszej przemyskiej pielgrzymce na Jasną Górę, często również odwiedza sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Jest on wielkim czcicielem Matki Bożej.

Abp Szal nieprzerwanie od 1983 r. uczestniczy w Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która wędruje co roku w dniach 4-15 lipca. W czasie wędrówki odwiedza wszystkie grupy pielgrzymkowe, ale od początku jest związany z grupą św. Kazimierza. Wielu pątników zauważa, że hierarcha nie wytwarza dystansu wokół swojej osoby i w kontaktach z innymi jest otwarty, życzliwy i bezpośredni. – Wydaje mi się, że to pielgrzymowanie razem z wiernymi jest taką chęcią zbliżenia się do Kościoła będącego w drodze – mówił dla biura prasowego Jasnej Góry bp Adam Szal na zakończenie jednej z pielgrzymek.

Często, indywidualnie lub z grupami, pieszo podąża do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Pacławskiej, oddalonej o niespełna 30 km od Przemyśla. Jest inicjatorem pieszej pielgrzymki osób niepełnosprawnych do tego sanktuarium.

W 1994 r. należał do grona księży zakładających w Przemyślu diecezjalną edycję tygodnika „Niedziela”. Za jego sprawą została szeroko rozwinięta sieć lokalnych korespondentów. Okazjonalnie publikuje na jej łamach nadal. Jest również częstym gościem na antenie archidiecezjalnego Radia Fara.

– Każdy dzień mojej posługi traktuję jako wielki dar Pana Boga. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc, przede wszystkim duchową, za wszelką życzliwość i bardzo proszę o modlitwę i towarzyszenie tej posłudze, która jest coraz bardziej absorbująca – mówił w rozmowie z KAI bp Adam Szal w grudniu 2010 r., kiedy przypadała 10. rocznica jego sakry biskupiej. 

– Biskup Adam Sal bardzo wspiera żywy oddech Kościoła. Jest człowiekiem całkowitego oddania Panu Bogu i ludziom oraz Kościołowi w różnych inicjatywach – powiedział wówczas dla KAI metropolita przemyski abp Józef Michalik. Podkreślił przy tym, że bp Szal odpowiada w diecezji za „ważną część formacji, jaką są kontakty z księżmi wikariuszami” oraz pełni rolę wikariusza generalnego.

Ks. prał. Bronisław Żołnierczyk wspominał z kolei, że w dzień po swoich święceniach biskupich, bp Szal przyszedł na wigilię do Schroniska dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta w Przemyślu, gdzie odprawił swoją pierwszą Mszę prymicyjną jako biskup.

Bp Adam Szal urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia 1953 r. w Wysokiej Łańcuckiej. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Wkrótce potem został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1979 r. w Przemyślu z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Ukończył doktorat z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1988 r. został dyrektorem biblioteki i wykładowcą w seminarium. W lipcu 1996 r. abp Michalik mianował go rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 

16 listopada 2000 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej ze stolicą tytularną Lavello. Święcenia przyjął 23 grudnia w przemyskiej archikatedrze. Głównym konsekratorem był abp Józef Michalik, natomiast współkonsekratorami – biskupi: Stefan Moskwa i Edward Białogłowski. Nominat za zawołanie biskupie przyjął słowa "Gloria Tibi Trinitas", czyli "Chwała Tobie Trójco". 

Bp Adam Szal jest członkiem Rady Episkopatu ds. Misji, a od 2007 r. delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Należy także do Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter