18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Ocena: 0
573

– Uczmy się ducha wdzięczności na wzór Maryi – zachęcał na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun z Kalisza uczniów i nauczycieli zgromadzonych na 18. Pielgrzymce Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

2016-06-17 00:32
mir / Jasna Góra (KAI), mz

W spotkaniu, które było dziękczynieniem za kończący się rok szkolny, dar chrztu św. dla naszej Ojczyzny sprzed 1050 lat oraz za własny chrzest, wzięło udział ok. 4 tys. osób.

– Drodzy młodzi, uczniowie szkół katolickich, przed wami jest przyszłość, macie wiele do zrobienia w naszej Ojczyźnie i w Kościele, bo to przecież wy, za ileś lat będziecie rodzicami, nauczycielami, może ktoś zostanie kapłanem, a może biskupem, przed wami jest przyszłość – powitał zebranych o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

W homilii bp Buzun wskazał na potrzebę otwartości na Ducha Świętego, by wzrastać do świętości, która z mocy daru chrztu świętego jest zadaniem dla każdego. – Prośmy Matkę Bożą, abyśmy wraz z Nią byli w nurcie posłannictwa, nurcie misji Jezusa Chrystusa uświęcania tego świata – zachęcał biskup.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało w 1990 r. Prowadzi największą liczbę szkół katolickich w Polsce, bo 136 placówek oświatowych, do których uczęszcza ponad 8 tys. uczniów. Stowarzyszenie współpracuje ze szkołami z zagranicy, m.in. z Anglii, Niemiec, Francji, Szwecji, Szkocji, USA, Irlandii. W 2000 roku otrzymało za swoją działalność prestiżową nagrodę Pro Publico Bono w konkursie na najlepszą inicjatywę obywatelską.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, powstało jako odpowiedź na wezwanie Ojca św. Jana Pawła II „ku nowej Ewangelizacji”. Placówki oświatowe Stowarzyszenia postawiły sobie za główny cel, zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II, troskę o integralny rozwój człowieka: nauczyciela i ucznia. Charyzmat Stowarzyszenia zawiera się w słowach „kształcimy, aby wychowywać”. Program formacyjny w katolickich szkołach obejmuje zarówno ucznia jak i nauczyciela, a także rodziców – wyjaśnia Aleksandra Bulas, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny i Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Trzciance w diec. łowickiej: - Każdy z nauczycieli w wakacje odbywa rekolekcje, na których też otrzymuje wskazania do prowadzenia programu wychowawczego w danym roku szkolnym. We wszystkich spotkaniach mających na celu podejmowanie kolejnych zadań wychowawczych uczestniczą rodzice. Dbamy także o pielęgnowanie lokalnych tradycji, np. uczestniczymy w listopadowym święcie Księstwa Łowickiego”.


Ważną płaszczyzną w kształceniu w szkołach należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich jest wychowanie patriotyczne. Placówki Stowarzyszenia są miejscem animacji kulturalnej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla środowisk, w których działają.

– Na naszym sztandarze szkolnym widnieje napis „Bóg, Honor, Ojczyzna” i to jest dla naszej szkoły najważniejsze – podkreślali z dumą uczniowie ze Szkoły SPSK im. Jana Pawła II w Kadłubie.

Hasłem 18. Pielgrzymki Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich były słowa: „Jesteśmy piękni pięknem Twoim Panie. Stworzeni do miłości i wspólnoty. Miłosierni jak Ojciec”. Temat ten miał także odzwierciedlenie w pracy szkół podczas całego roku szkolnego, m.in. w konkursie literackim i plastycznym, który został rozpisany we wszystkich szkołach Stowarzyszenia. Jego rozstrzygniecie nastąpiło dziś na Jasnej Górze w ramach pielgrzymki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -