16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwszy Diecezjalny Dzień Chorego i Seniora na Gocławiu

Ocena: 0
1068

Bez Boga nie da się przyjąć i zrozumieć cierpienia – podkreślił bp Romuald Kamiński. W sanktuarium św. Ojca Pio na stołecznym Gocławiu odbył się Pierwszy Diecezjalny Dzień Chorego i Seniora.

fot. Pixabay, CC0

Centralnym punktem była uroczysta Msza Święta, podczas której osoby starsze i cierpiące mogły przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych oraz oddać cześć relikwiom bł. Hanny Chrzanowskiej. Od dziś będą one peregrynowały po mieszczących się na terenie diecezji warszawsko-praskiej szpitalach i placówkach służby zdrowia.

W homilii bp Kamiński zwrócił uwagę na zbawczy wymiar cierpienia. Podkreślił, że krzyż był wpisany w całą misję Jezusa Chrystusa. – Takie było i jest upodobanie Boże, że poprzez cierpienie, przez dźwiganie wszelkiego rodzaju dolegliwości i ciężarów prowadzi nas do zbawienia. Taką, a nie inną drogę upodobał sobie – powiedział biskup warszawsko-praski, zachęcając wiernych, by w trudnościach szukali światła na modlitwie. 

– Prośmy Jezusa o łaskę poznania wartości cierpienia, o łaskę zrozumienia dlaczego tę, a nie inną drogę Bóg dla nas wybrał. Następnie prośmy byśmy mieli dość sił, by przyjąć to co nam zostało ofiarowane, by nic z tego nie zostało zmarnowane, by cierpienie stało się dla nas błogosławieństwem, a nie przekleństwem – zaapelował bp Kamiński. Jako przykład do naśladowania wskazał Najświętszą Maryję Pannę. – Ona również szła drogą krzyża. Nie zawsze wszystko rozumiała ale zawierzała prowadzeniu Pana – mówił duchowny. 

Zwrócił uwagę, że największym dramatem ludzkiego życia nie jest samo cierpienie, ale odrzucenie Boga. – Bogaci darem cierpienia pomóżmy w ratowaniu świata, w ratowaniu milionów ludzi, którzy idą przez tę ziemię borykając się z trudnościami, ponieważ nie mają świadomości obecności Boga. Wielu z nich nie znając Chrystusa, nie może zaprosić Go do swojego życia, do tego co przeżywają. Nie mogą prosić Go o siłę do dźwigania krzyża codzienności – powiedział bp Kamiński. 

Od dziś relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej będą peregrynowały po mieszczących się na terenie diecezji warszawsko-praskiej szpitalach i placówkach służby zdrowia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -