29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pilnować czy szukać?

Ocena: 4.4
4670

Nie oznacza to, że katecheza bez pierwszej ewangelizacji jest nieskuteczna. Myślę, że ma prawo być skuteczna, gdy wreszcie Pan Bóg „dopadnie” takiego człowieka i stanie mu przed oczami jako Pan i Zbawiciel, wówczas całe dobro z katechezy zaowocuje. To nie jest tak, że jest to bez sensu, niemniej katecheza bez kerygmatu jest budowaniem domu bez fundamentu. To nie tyle moje słowa, ile słowa papieży. To dziwne budowanie, gdy zaczyna się od dachu czy komina, a nie od fundamentów.

 

fot. ks. Paweł Kłys

Pod koniec listopada odbył się w Częstochowie czwarty już Kongres Nowej Ewangelizacji, którego tematem było przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Jakie są postanowienia tego spotkania?

Na naszym Kongresie w tym roku było bardzo dużo księży – co bardzo cieszy. Nie chodzi o to, że nie cieszę się udziałem świeckich, ale w naszych parafiach wciąż jednak tymi odpowiedzialnymi za działanie są księża, oni tworzą życie parafialne. W ostatnim dniu Kongresu zrobiliśmy burzę mózgów, w trakcie której wypowiedziało się 85 osób. Opowiadały o tym, co zrozumiały i z jakimi postanowieniami wyjeżdżają do swoich środowisk. Przygotowanie do bierzmowania to przygotowanie do czegoś większego, czyli do sakramentu inicjacji. Pytanie: co ten sakrament inicjuje w życiu człowieka? Odpowiedź brzmi: inicjuje tożsamość chrześcijańską – dojrzałą wiarę. To jest inicjacja. W procesie inicjacji są trzy sakramenty: chrzest, bierzmowanie i Eucharystia. Eucharystia jest punktem dojścia w tym procesie. Ja wiem, że naszej polskiej pragmatyce Eucharystia jest przed bierzmowaniem; ale czy po bierzmowaniu, które jest później, ten, kto je przyjmie, będzie pełniej przeżywał Eucharystię? Jeśli nie, to oznacza, żeśmy się kompletnie pogubili.

Czy po bierzmowaniu ten, kto je przyjmie, będzie pełniej przeżywał Eucharystię?
Jeśli nie, tośmy się kompletnie pogubili.

Mówiono także o tym, że bierzmowanie jest wydarzeniem, które dokonuje się we wspólnocie – np. we wspólnocie parafialnej. Jeśli jest to sakrament sprawowany we wspólnocie, to dobrze by było, aby ten człowiek przedstawił się wspólnocie i powiedział: „Ja przyjmuję imię…, przyjmijcie mnie! Ja staję przed wami i mówię, że chcę się zaangażować w tę wspólnotę!”.

Najbliższą wspólnotą jest wspólnota rodzinna. Ewangelizacja rodziców, chrzestnych – to ogromny temat. Życie stawia pytania bardzo konkretne: o wiek przyjmowania sakramentu bierzmowania, o metody pracy – że jednak mała grupa, a nie jakaś ogromna wspólnota. Jeśli mała grupa, to pociąga to za sobą możliwość stosowania ewangelicznych narzędzi – i rezygnacji z pozornie skutecznych środków „przymusu”, np. indeks.

Każdy z organizowanych przez nas Kongresów jest podzielony na trzy części: rekolekcje, refleksja pastoralna (wykłady i warsztaty) i wreszcie ewangelizacja – wyjście z Dobrą Nowiną do innych. Kongres ma więc swoją dynamikę: zaczynamy od własnego nawrócenia i doświadczenia Ewangelii – po to, by następnie móc wyjść z nią na zewnątrz. Dziś mogę powiedzieć jedno: w Częstochowie spotkanie z młodymi w wydarzeniu ewangelizacyjnym było dla mnie czymś fantastycznym!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter