24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piotrkowskie obchody

Ocena: 0
1924

Nie tylko wielkie uroczystości narodowe, ale i diecezjalne przypominają 1050. rocznicę chrztu Polski. W Piotrkowie Trybunalskim miała miejsce 2 i 3 kwietnia stacja łódzkich obchodów milenijnych.

W sobotę 2 kwietnia w piotrkowskim Centrum Idei ku Demokracji została zorganizowana konferencja naukowa „Moralność – wspólnota – państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym”. Organizatorem była archidiecezja łódzka, a patronat honorowy objął marszałek senatu Stanisław Karczewski. Wybór Piotrkowa Trybunalskiego i tematyki konferencji nie był przypadkowy, miasto to bowiem znane jest z tradycji polskiego parlamentaryzmu. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów było ono także siedzibą Trybunału Głównego Koronnego.

– Trudno nie mówić o wkładzie chrześcijaństwa w kulturę, także kulturę polityczną Polski, od samych jej początków. Stad właśnie pomysł, żeby ów aspekt naszych obchodów bardzo wyraźnie wybrzmiał właśnie w Piotrkowie, gdzie rodził się, tworzył i rozwijał ład pierwszej Rzeczypospolitej, i to ład na najwyższym ówczesnym poziomie europejskim i światowym. Wkład naszych myślicieli w to dzieło jest niemały – podkreślił w słowie wstępnym abp Marek Jędraszewski.

Gościem specjalnym konferencji był wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Przed rozpoczęciem sesji wykładowej podziękował organizatorom za zaproszenie i zwrócił uwagę na wartość tematu spotkania. – Jest on bardzo istotny, bo mowa tu o podstawach moralnych i prawnych funkcjonowania wspólnoty politycznej. Doskonale wpisuje się to w 1050-lecie chrztu Polski, który był fundamentem funkcjonowania przez ponad tysiąc lat polskiej wspólnoty. To wartości chrześcijańskie kształtowały jej charakter. Dzisiaj jest mowa o szerszej perspektywie, o tym jak wartości chrześcijańskie czerpały także ze źródeł filozofii greckiej, z tradycji rzymskiej. Jak ludzie rozumieli prawo naturalne, moralność, instytucje prawa, które stały się podwalinami funkcjonowania wspólnot politycznych, w tym także wspólnoty polskiej – powiedział wicepremier.

Podczas spotkania wygłoszonych zostało sześć referatów w dwóch sesjach wykładowych. Pierwszym prelegentem była prof. Janina Gajda-Krynicka, która przybliżyła „Pierwsze koncepcje prawa natury w filozofii greckiej i ich reperkusje w filozofii nowożytnej”. O prawie naturalnym i prawie stanowionym w ujęciu św. Tomasza z Akwinu mówił o. prof. Jacek Salij OP. Pierwszą część wykładową zakończył wykład prof. Doroty Pietrzyk-Reeves „Moralne podstawy wspólnotowego ładu politycznego w dawnej Rzeczypospolitej”

– To właśnie w polskiej refleksji republikańskiej bardzo mocno zostało zaakcentowane przekonanie, że ład Rzeczypospolitej, dobrze urządzonej wspólnoty politycznej, musi być osadzony nie tylko na instytucjach, ale przede wszystkim na cnocie. Cnocie prowadzącej do pojęcia właściwie ukształtowanego charakteru człowieka. Od tego bowiem zależy, czy uda się zrealizować cel Rzeczypospolitej, którym jest dobre życie. Istnieje tu bardzo mocny związek między etyką i polityką, który refleksja republikańska w Polsce przejmuje od Arystotelesa i tradycji antycznej – mówiła prof. Pietrzyk-Reeves.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter