31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Plebania w Okuniewie

Ocena: 0
1073

Przy drodze z Warszawy do Węgrowa leży Okuniew. O czasach jego dawnej świetności przypominają nie tylko ruiny majątku Łubieńskich, ale też piękna świątynia.

Do parafii św. Stanisława Kostki należy ok. 2,8 tys. wiernych z Okuniewa i pobliskich miejscowości: Zagórza, Budzisk i Michałowa. – Przybywa nam mieszkańców z zewnątrz. Ludzie przeprowadzają się tutaj, budują domy. Mamy coraz więcej chrztów – opowiada ks. Dariusz Wieczorek, od piętnastu lat tutejszy proboszcz.

Kościół jest wyjątkowy: ma tylko jedną nawę. Powstał w latach 1828-1835 z funduszy Jana Łubieńskiego i według projektu Jakuba Kubickiego. Dwa lata po zakończeniu budowy konsekrował go biskup włocławski Tadeusz Łubieński. Proboszczem był wtedy ks. Antoni Starucki. Świątynia zaskakuje swoją prostotą. W ołtarzu głównym znajduje wizerunek Trójcy Świętej, dzieło szkoły włoskiej z początków XVIII w. Nad prezbiterium widnieją słowa zawołania świętego papieża Jana Pawła II Totus Tuus, a przy ołtarzach bocznych można pomodlić się przy relikwiach św. Ojca Pio i św. Stanisława Kostki, patrona parafii. Z kolei plebania stała się znana dzięki popularnemu serialowi Telewizji Polskiej „Plebania”, do którego część zdjęć realizowano w Okuniewie.

Kiedyś Okuniew był prężnym ośrodkiem, a początki miejscowości i parafii sięgają XVI w. W 1538 r. uzyskał lokację miejską – właścicielem ziem był Stanisław Okoń. W tym samym roku wybudowano pierwszy – drewniany – kościół. Parafię ustanowił bp Jakub Buczacki. W trakcie potopu Szwedzi spalili świątynię, ale blisko czterdzieści lat później powstał drugi drewniany kościół, dzięki Stefanowi Grzybowskiemu – właścicielowi Okuniewa. Za czasów Księstwa Warszawskiego mieściła się tutaj stolica powiatu, ale miejscowość mocno ucierpiała w trakcie powstania listopadowego. Wtedy stolicę powiatu przeniesiono do Mińska Mazowieckiego. W odwecie za partyzantkę w czasie powstania styczniowego w 1870 r. władze carskie zabrały Okuniewowi prawa miejskie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter