31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po co rekolekcje?

Ocena: 5
1005

Chodzi o to, by stanąć przed Bogiem i spojrzeć na swoje życie Jego oczami. - mówi o. dr. Wojciech Zagrodzki CSsR w rozmowie z Agnieszką Domańską

o. dr. Wojciech Zagrodzki CSsR | fot. xhz

Po co po raz kolejny przeżywać rekolekcje wielkopostne?

Dzisiaj wszyscy żyjemy bardzo szybko. Zwykle nie mamy czasu na zastanowienie się: dokąd, skąd, dlaczego to wszystko się dzieje. Każdy, niezależnie od wyznania, potrzebuje się zatrzymać. Rekolekcje są pretekstem do zatrzymania, ale nie tylko po to, by złapać oddech i odpocząć. Przede wszystkim chodzi o to, by stanąć przed Bogiem i spojrzeć na swoje życie Jego oczami. Dzięki temu możemy odnowić swoje doświadczenie religijne, doświadczenie życia razem z Bogiem. Właśnie temu służą rekolekcje. Przy okazji są elementem naszej formacji religijnej – dostarczają nowych treści, nowej wiedzy w sprawach wiary.

 

Rekolekcje kojarzą się z długimi kazaniami i kolejkami do konfesjonału. Czym są tak naprawdę?

Rekolekcje to czas zbierania się w sobie na nowo, ale ważne jest też to, że znajdujemy siebie pośród innych, którzy wierzą tak jak my. Ludzie wierzący czują się niekiedy jak ostatni Mohikanie. Na co dzień spotykają się ze środowiskami, które są mocno zlaicyzowane. My księża widzimy, co się dzieje, w trakcie wizyty duszpasterskiej – docieramy do coraz mniejszej liczby osób. Ważne jest zatem, by stanąć w większej grupie i zobaczyć, że nie jestem sam. Są obok mnie inni, którzy wierzą – nie przychodzą do Kościoła tylko i wyłącznie z tradycji. Przychodzą, bo są przekonani. Przychodzą w coraz większym stopniu świadomi, po co i dlaczego tu są, i co się tu dzieje. Takie doświadczenie bardzo umacnia.

Podobnie jest z kłosem zboża. To majstersztyk architektury, nie do skopiowania – na długiej i cienkiej łodydze tkwi relatywnie duży ciężar. Pojedynczy kłos zboża można bardzo łatwo złamać, ale ten sam kłos w łanie zboża jest o wiele mocniejszy. Coś takiego dzieje się z ludźmi wierzącymi. Jeśli są sami, bardzo łatwo nimi zachwiać, ale kiedy staną pośród innych – stają się o wiele mocniejsi, bo są niesieni wiarą innych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter