29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod okiem Opatrzności

Ocena: 0
3114

Mury już stoją. Teraz trzeba zadbać o wnętrze, bo modlitwą od samego początku wypełniają je – obok pielgrzymów – tutejsi parafianie.

Jak co roku od ośmiu lat, w pierwszą niedzielę czerwca, na Polach Wilanowskich w Warszawie dziękujemy Panu Bogu: za wolność, za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, za beatyfikację i potem kanonizację Jana Pawła II, za dar życia i rodziny, za łaskę wiary, za Maryję – Królową Rodzin. Tym razem, w Roku Miłosierdzia i 1050-lecia chrztu Polski, podziękujemy za łaskę chrztu – daru Bożego miłosierdzia. Po raz kolejny powierzymy się Opatrzności Bożej i przyprowadzimy do Panteonu Wielkich Polaków relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Z tej okazji nasz tygodnik chce pokazać postępy budowy Centrum Opatrzności Bożej i plany budowalne na ten rok, ale nie tylko. Od 15 lat bowiem obok Sanktuarium Wdzięczności Narodu tworzy się i wciąż rozwija parafia Opatrzności Bożej.

 

Otwieramy światynię

W marcu zakończył się ważny etap: ukończono wszystkie prace związane z budową bryły, filarów i ścian Świątyni Opatrzności Bożej.

– Zakończono budowę kopuły, można więc było zdemontować ogromny, przeszło 120-tonowy i liczący blisko 500 m² podest zawieszony na wysokości 35 m nad posadzką. W efekcie możemy już od środka zobaczyć całe, ogromne wnętrze wraz z kopułą i imponującym świetlikiem – objaśnia Monika Drozd, rzecznik prasowy COB.

Zajrzeć do środka będzie można właśnie podczas Dnia Dziękczynienia, w ramach jednej z trzech tras zwiedzania. Wszystko wskazuje jednak na to, że od 11 listopada wierni będą do Świątyni przychodzić w ramach normalnych praktyk religijnych. Zapowiedział to już przed rokiem – i powtarza teraz w wywiadzie dla „Idziemy” – kard. Kazimierz Nycz.

– Symbolicznie w Dzień Niepodległości zostanie oddana do użytku nawa główna, mieszcząca 3 tys. osób, którą będziemy wykorzystywać podczas liturgii w niedziele i święta, oraz kaplica Najświętszego Sakramentu, jedna z czterech kaplic, wykorzystywana w dni powszednie. Do tego czasu musimy koniecznie dokończyć instalację ogrzewania podposadzkowego oraz ułożyć 1500 m² posadzki, po części kamiennej i drewnianej. A drugie zadanie to postawienie na podwyższeniu i zamontowanie głównego ołtarza – tłumaczy ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz i wiceprezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej oraz proboszcz parafii Opatrzności Bożej. Zastrzega jednak, że choć Świątynia zostanie otwarta, to budowa reszty COB będzie trwała jeszcze wiele lat.

– Z prac założonych na ten rok wykonano m.in. izolację termiczną i przeciwwilgociową dachów kaplic i przeszklenia wejść. Wciąż pracujemy nad wytłumieniem dźwięku. Udało nam się zejść z 27 do 11 sekund pogłosu. Na wysokość 9 m jest projektowana akustyczna wykładzina w drewnie, dzięki czemu nawa główna będzie miała znakomitą akustykę. Świątynia będzie nie tylko miejscem modlitwy, ale także największą i jedną z najlepszych, gdy chodzi o akustykę, sal koncertowych w Polsce. Akustyczne panele dofinansuje Ministerstwo Kultury. Poza tym udało się także zamontować szklane drzwi między kaplicami a rotundą stanowiącą główną część Świątyni. Przeszklonego portalu głównego oraz wejść bocznych dopełnią drzwi miedziane. A po zakończeniu wszystkich prac nastąpi odbiór obiektu oraz terenów zewnętrznych – relacjonuje tegoroczny plan prac Monika Drozd.

Trwają też prace wokół kościoła: działa parking dla pielgrzymów mieszczący ok. 300 samochodów oraz cztery windy, którymi można wjechać na najwyższe piętro, do tworzącego się wciąż Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Wszystko to było możliwe dzięki liczącej dziś blisko 90-tysięcznej rzeszy darczyńców wspomagających finansowo budowę. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln zł, a czego 17,5 mln zł tylko w 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter