12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką patrona Kościoła

Ocena: 0
521

W warszawskim Ursusie wielu parafian i gości żywi szczególne nabożeństwo do św. Józefa. Każdy, kto modli się przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi, doświadczył, że jest to skuteczny, potężny i niezawodny patron.

fot. Michał Wodzicki

– Widać to szczególnie w każdy poniedziałek, gdy sprawujemy nowennę i jest wiele próśb i podziękowań za doznane łaski – mówi ks. prałat Zbigniew Sajnóg, proboszcz parafii św. Józefa i dziekan ursuski – bo nie tylko coroczny uroczysty odpust 19 marca gromadzi czcicieli tego potężnego świętego.

– Jako wotum otrzymaliśmy różaniec od Benedykta XVI, a sam wizerunek św. Józefa jest ozdobiony pierścieniem jako podziękowanie od parafian na 75-lecie parafii – zaznacza proboszcz, którego w pracy duszpasterskiej wspiera czterech wikariuszy i dwóch rezydentów. W zakrystii, kancelarii i katechezie pomagają siostry pallotynki.

Opieka św. Józefa jest widoczna od samego początku parafii, która powstała w 1942 r., w niełatwych czasach II wojny światowej. Już rok później wybudowany został drewniany kościółek, bo wójt Godurkiewicz wyjednał u władz okupacyjnych zgodę na przydział drewna i budowę świątyni. Okres powojenny to dynamiczny rozwój miasta – Zakłady Mechaniczne „Ursus” ściągały setki ludzi – a tym samym szybki przyrost liczby parafian. O nowym kościele nie było jednak mowy przez prawie 30 lat, dopiero w 1978 r. kard. Stefan Wyszyński poświęcił kamień węgielny pod obecną świątynię. Została konsekrowana przez kard. Józefa Glempa 22 listopada 1992 r. Z czasem z parafii św. Józefa wydzielono cztery kolejne, a obecnie kończą się starania o erygowanie piątej, na terenach pofabrycznych, gdzie trwa intensywna zabudowa mieszkalna.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (732), 27 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -