8 sierpnia
sobota
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Anny

Ocena: 0
503

Wieżę kościoła w Jakubowie widać z daleka. Nawet wieczorem oświetlony krzyż na jej szczycie wskazuje kierunek. Każdego gościa wita najpierw figura św. Jakuba Apostoła, a potem Matki Bożej Niepokalanej. Szpaler kwitnących róż wiedzie wprost do otoczonej drzewami świątyni.

fot. Agnieszka M. Domańska

Parafia św. Anny, którą erygował w 1473 r. biskup poznański Andrzej z Bnina, początkowo obejmowała tylko dwie wioski: Jakubów i Łaziska. Dzisiaj w granicach parafii znajdują się 22 miejscowości, a niektórzy parafianie dojeżdżają na Mszę Świętą nawet 10 km. Neogotycki kościół powstał w latach 1903-1905 staraniem ks. Kazimierza Sobolewskiego. Został konsekrowany przez bp. Kazimierza Ruszkiewicza 26 lipca 1905 r., w dniu patronki parafii.

– Na pierwszym miejscu trzeba starać się o duchowy rozwój wspólnoty parafialnej, a w dalszej kolejności zadbać o stronę materialną – podkreśla ks. kan. Mirosław Tempczyk, proboszcz. Jak zaznacza, stara się stwarzać jak najwięcej możliwości do modlitwy wspólnotowej i indywidualnej. W każdy piątek lipca po Mszy wieczornej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, która kończyła się Apelem Jasnogórskim o godz. 21. – Bóg przemawia do nas w ciszy. Dzisiaj mamy tendencję, żeby Pana Boga zagadywać, a w czasie adoracji możemy Go po prostu posłuchać. Widzę, że w naszej parafii jest grupa osób, która czuje potrzebę modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, i pojawia się zawsze, gdy w naszym kościele jest adoracja – wyjaśnia proboszcz. – Wzór takiej modlitwy dają nam też święci, np. Matka Teresa z Kalkuty każdego dnia spędzała co najmniej godzinę, adorując Pana Jezusa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 31 (771), 02 sierpnia 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 12 sierpnia 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Najczystszego Serca NMP w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter