24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Józefa

Ocena: 0.3
1472

W parafii św. Józefa Oblubieńca w Wołominie prośby i dziękczynienia wznoszone są za wstawiennictwem św. Józefa i Maryi, a charyzmat Boży rozpalają liczne inicjatywy modlitewne.

fot. arch. ks. J. Pawlickiego

Parafia liczy około 10 tys. mieszkańców, jest dość zróżnicowana, obfituje zarówno w blokowiska, jak i domy jednorodzinne, wielu parafian pracuje w Warszawie.

Przed Uroczystością św. Józefa Oblubieńca parafia włączyła się w okolicznościową nowennę do Opiekuna Zbawiciela. Pomocne były materiały przygotowane przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Folder składał się z nowenny do św. Józefa, litanii oraz modlitwy ułożonej przez papieża Leona XIII. Wierni mogli odnaleźć praktyczne informacje dotyczące odpustów w Roku św. Józefa. Pomoce modlitewne były ogólnodostępne i cieszyły się sporym zainteresowaniem parafian – przypomina proboszcz ks. Jacek Pawlicki FDP.

Św. Józef, jako patron parafii, ma tu szczególne miejsce. W każdą środę po porannej Mszy św. odbywa się nabożeństwo do św. Józefa. We wnętrzu świątyni znajduje się figura św. Józefa Robotnika, która z racji Roku Opiekuna Zbawiciela została wyeksponowana przy głównym ołtarzu. – Postać św. Józefa umieściliśmy też przy dekoracji Grobu Pańskiego, zwieńczonej hasłem „Św. Józefie, chroń nasze rodziny” – wyjaśnia ksiądz proboszcz. Corocznie 1 maja, we wspomnienie św. Józefa Robotnika, obchodzony jest odpust parafialny oraz Diecezjalny Dzień Ludzi Pracy. W tym roku uroczystej Eucharystii w dniu odpustowym będzie przewodniczyć bp Romuald Kamiński. Podczas Mszy św. udzieli młodzieży parafialnej sakramentu bierzmowania.

– Mamy ogromne zapotrzebowanie na pobożność maryjną – podkreśla przewodnicząca wspólnoty różańcowej Róż Rodzinnych Danuta Chacińska. Łącznie do grupy różańcowej należy 393 członków zgromadzonych w 19 różach, aż jedna trzecia z nich to mężczyźni. Ludzie zaangażowani w działalność grupy wpisują do specjalnego zeszytu własne intencje, które są zanoszone do Maryi podczas spotkań wspólnoty. Pod koniec roku, w czasie Mszy św. dziękczynnej wspólnota wszystkie prośby składa Panu Bogu i Matce Bożej.

– Maryja wyprasza nam wiele łask i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko modlimy się na różańcu, ale także wspólnie czytamy Pismo Święte. Bóg przemienia nas swoim Słowem i przykładem czynów zawartych w Ewangelii, które wyrażają odwieczną dobroć Boga względem każdego człowieka – relacjonuje zelatorka Danuta Chacińska.

Grupy różańcowe wprowadzają wiele nowych inicjatyw modlitewnych. Są zaangażowane m.in. w Apostolat Margaretka. – Do tej pory utworzyliśmy dwanaście margaretek, każda z nich składa się z siedmiu osób zobowiązanych do modlitwy za konkretnego kapłana do końca naszego lub jego życia. Akcję rozpoczęliśmy od jubileuszu dwudziestolecia święceń kapłańskich proboszcza ks. Jacka Pawlickiego – tłumaczy zelatorka. Wspólnota prowadzi całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Przedstawiciele grupy wystąpili do ks. Pawlickiego o możliwość całodziennej adoracji Jezusa Eucharystycznego w świątyni. – Prowadzę listę z dyżurami, aby chętne osoby mogły zapisywać się na adorację, a Pan Jezus nie musiał być sam w kościele – opowiada Danuta Chacińska.

Osoby z całego Wołomina oraz okolic przyciąga wspólnota ewangelizacyjna Boży Pokój. Grupa organizuje „wieczór chwały”, który rozpoczyna się Mszą św. Podczas niego jest czas na adorację Najświętszego Sakramentu, nauczanie pobudzające do wiary oraz uwielbienie. Ważnym elementem spotkania jest modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie. Na profilu facebookowym parafii wiele osób dzieli się świadectwami cudownych interwencji Bożej Opatrzności, których doświadczyły dzięki udziałowi w charyzmatycznych spotkaniach. Dopełnieniem wydarzenia jest „wieczór wiary”, który jest czasem dzielenia się w miłej atmosferze świadectwami zebranymi podczas „wieczoru chwały”.

Lider grupy Boży Pokój Jacek Piotrowicz zaznacza, że formacja jest inspirująca i zróżnicowana tematycznie. – Ukazujemy m.in., jak moc Boża udziela się w Piśmie Świętym, przedstawiając ponadnaturalne działanie Boga w księgach Starego i Nowego Testamentu. Chcemy w ten sposób zachwycić się Stwórcą oraz jego potęgą – stwierdza Jacek Piotrowicz.

Podczas spotkań jest czas na pogłębianie relacji z Bogiem oraz wiedzy o poszczególnych sakramentach. Okresowo grupa organizuje kurs Fundament, przedstawiający kerygmat wiary w przystępny sposób. – Raz w miesiącu wychodzimy ewangelizować na ulicach Wołomina. Głosimy ludziom własne świadectwa i modlimy się za nich, a także rozdajemy Pismo Święte oraz ulotki. Trafiamy do młodych, którzy najczęściej do kościoła nie przychodzą. Najczęściej reagują bardzo życzliwie, szczególne wrażenie robi na nich dar proroctwa, gdy wypowiadamy słowa, które Bóg z naszych wnętrz chce przekazać konkretnym osobom – mówi Jacek Piotrowicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter