28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pokój tobie, mała trzódko!

Ocena: 0
2013

Przed ośrodkiem ojców kamilianów w Tbilisi odbyło się spotkanie z podopiecznymi kościelnych dzieł charytatywnych i ich opiekunami. Ojciec Święty zaznaczył, że działalność ośrodków charytatywnych jest „drogą braterskiej współpracy między chrześcijanami tego kraju oraz między wiernymi różnych obrządków” oraz jest świadectwem komunii i sprzyja dążeniu do jedności.

Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny w historycznej katedrze Sweti Cchoweli (Życiodajnej Kolumny) w Mcchecie – duchowym centrum gruzińskiego prawosławia i całego narodu, miejscu pochówku świętych i koronacji królów. Przed świątynią Franciszka powitał sędziwy patriarcha Eliasz II. Weszli do katedry razem, trzymając się za ręce.

 

Azerbejdżan: jesteśmy braćmi

W niedzielę 2 października Franciszek przebywał w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Msza Święta w kościele Maryi Niepokalanej, spotkania z władzami w Centrum Hejdara Alijewa oraz międzyreligijne z udziałem szejka Kaukazu i przedstawicieli innych wspólnot religijnych kraju – to główne wydarzenia dziesięciogodzinnej wizyty. Przebiegała ona pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy braćmi”.

Franciszek przybył do Azerbejdżanu z misją pokoju. W kontekście trwającego od 1993 r. konfliktu azersko-armeńskiego o Górski Karabach papież zachęcił wszystkich do „poruszenia nieba i ziemi, aby osiągnąć zadowalające rozwiązanie obecnych napięć na Kaukazie”. Drugim aspektem wizyty był dialog międzyreligijny.

W stołecznym kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny we Mszy Świętej wzięło udział ponad 500 wiernych, stanowiących prawie całą wspólnotę katolicką w Azerbejdżanie. W homilii papież wskazał na fundamenty chrześcijańskiej wiary: otwartą i żywą wiarę oraz służbę bliźniemu. Przed zakończeniem Mszy przełożony Prefektury Apostolskiej Azerbejdżanu ks. Vladimír Fekete SDB podkreślił jakim dla tamtejszej „małej trzódki” jest obecność Następcy św. Piotra. Przypomniał, że wizyta w Baku przed 14 laty św. Jana Pawła II była naprawdę cudem, który po dziś dzień przynosi owoce. W przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek oddał hołd prześladowanym za wiarę w czasach komunizmu.

Papież złożył też kurtuazyjną wizytę prezydentowi Ilhamowi Alijewowi. Następnie złożył wieniec przed pomnikiem Poległych w Walce o Niepodległość. Monument znajduje się w Alei Szahidów (Męczenników). Pogrzebano tam żołnierzy azerskich i tureckich zabitych w czasie walk o Baku w 1918 r. To tu w 1990 r. odbywały się krwawo tłumione antysowieckie demonstracje, których ofiary zostały w tym miejscu pochowane. Tu również znajdują się groby poległych w walkach o Górski Karabach w latach 1992-94. Spod pomnika papież pojechał do Centrum im. Hejdara Alijewa, gdzie czekało na niego około tysiąca przedstawicieli władz, społeczeństwa, religii, a także akredytowani w Azerbejdżanie dyplomaci zagraniczni. Papież podkreślił, że wszelka przynależność etniczna czy ideologiczna, podobnie jak każda prawdziwa religia nie może dopuścić do instrumentalizacji przekonań, tożsamości lub imienia Boga, „by usprawiedliwiać plany niesprawiedliwości i dominacji”.

Następnie w towarzystwie szejka Kaukazu Abdulszukura Paszazadeha Franciszek odwiedził meczet. Po kilkunastu minutach rozpoczęło się spotkanie z liderami religijnymi. Papież zwrócił uwagę, że braterstwa i wzajemnego dzielenia się nie doceniają ci, którzy chcą podkreślać podziały, rozpalać napięcia i czerpać zyski z konfliktów i sporów, pragną ich natomiast i oczekują ludzie dążący do dobra wspólnego. Zaznaczył, że Boga nie można przyzywać do własnych partykularnych interesów i celów egoistycznych ani nie może usprawiedliwiać On jakiegokolwiek fundamentalizmu, imperializmu lub kolonializmu. – Nigdy więcej przemocy w imię Boga! Niech Jego święte imię będzie czczone, a nie bezczeszczone i poniewierane przez nienawiść i ludzkie konfrontacje – zaapelował Ojciec Święty.

wś, KAI
fot. PAP/EPA/ALESSANDRA TARANTINO / POOL
Idziemy nr 41 (575), 9 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter