28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza dla Polaków w bazylice św. Piotra

Ocena: 0
2972

– Wdzięczność jest przede wszystkim potrzebą szlachetnych serc – powiedział kard. Zenon Grocholewski podczas Mszy świętej w bazylice św. Piotra, kończącej narodową pielgrzymkę Polaków do Rzymu.

2016-10-23 17:07, aktual. 23:06
mip (KAI Rzym) / Rzym, mz
fot. PAP/Leszek Szymański

Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej zachęcał, aby wyrazem wdzięczności za dokonujące się w tym roku dzieła była realizacja myśli i pouczeń, jakie papież Franciszek przekazał Polakom podczas swojej pielgrzymki do Polski.

We Mszy świętej uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów i blisko 250 kapłanów. Delegację państwową reprezentowała minister z Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska i szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

W homilii kard. Grocholewski przypomniał słowa św. Ambrożego o tym, że „nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności”. Podkreślił, że jest ona nie tylko obowiązkiem. – Wdzięczność jest przede wszystkim potrzebą szlachetnych serc. Jak bowiem zauważono, „wdzięczność i pszenica rosną tylko na dobrych glebach” – powiedział purpurat.

Przytoczył również słowa św. Ignacego z Loyoli, że „wśród wszystkich i niewyobrażalnych niegodziwości i grzechów niewdzięczność należy do najbardziej obrzydliwych rzeczy. Jest ona zapomnieniem otrzymanych dóbr, łask i darów, przyczyną, początkiem i źródłem wszelkiego zła i grzechów”.

Przypomniał, że pielgrzymka narodowa jest dziękczynieniem Bogu za jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, za wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży, w lipcu obecnego roku, oraz za Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. – Obecna pielgrzymka, którą kończy ta uroczysta Msza święta, jest szczególnym momentem okazywania tej wdzięczności, wymownie mającym miejsce w centrum Kościoła powszechnego, w Stolicy Piotra, by tutaj podzielić się naszą radością i tutaj wyśpiewać hymn wdzięczności – wskazał kard. Grocholewski.

Hierarcha zapytał jednak: jak najlepiej wyrazić wdzięczność Bogu? Wskazał, że najwspanialszym dziękczynieniem Bogu będzie realizacja myśli, pouczeń i inspiracji, które zwłaszcza ze strony Ojca Świętego, zrodziły się podczas wspomnianych uroczystości.

Przypomniał również najważniejsze myśli nauczania, jakie papież Franciszek skierował do wiernych podczas pielgrzymki do Polski. – Odpowiadając na pytania polskich biskupów, Papież uczynił wiele wnikliwych spostrzeżeń. (…) Omawiał wszystkie problemy w perspektywie miłosierdzia, czyli nieskończonej miłości Boga, który pochyla się nad każdą nędzą człowieka – powiedział kardynał.

Zwrócił także na papieskie wezwanie, by młodzież odważnie poszła za Jezusem i zaangażowała się na polu społeczno-politycznym oraz religijnym, przemieniając oblicze świata, a osoby sprawujące władzę pamiętały, że „świadomość tożsamości […] jest niezbędna do zorganizowania wspólnoty narodowej, w oparciu o dziedzictwo humanistyczne, społeczne, polityczne, ekonomiczne i religijne.

Papież, w relacji kard. Grocholewskiego, oburzał się na niesprawiedliwości, okrucieństwa i wojny w dzisiejszym świecie, przestrzegł przed „prawdziwą kolonizacją ideologiczną”, która panuje na wszystkich kontynentach i wdziera się także do Polski. Sprecyzował również swoje stanowisko wobec problemu uchodźców.

– Obecne dziękczynienie nie jest wyrażeniem wdzięczności za coś, co się skończyło, co się dokonało, ale za to, co się rozpoczęło, co ma się rozwijać, owocować, coraz bardziej owocować. Jest rzeczą niezmiernie ważną, by to sobie uświadomić – podsumował kardynał.

Słowa podziękowania za organizację i udział w pielgrzymce skierował do wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Życzył też wszystkim bezpiecznej podróży do domów. Liturgię zakończyło uroczyste błogosławieństwo i śpiew pieśni "Boże coś Polskę".

W liturgii posługiwało kilkudziesięciu diakonów, alumnów i ministrantów. Oprawę muzyczną przygotował zespół „Jordan” z archidiecezji poznańskiej.

Msza w Bazylice św. Piotra na Watykanie zakończyła rozpoczętą w czwartek pielgrzymkę narodową Polaków do Rzymu. Wzięło w niej udział ponad 7 tys. wiernych, blisko 50 biskupów i ponad 250 kapłanów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter